Yeşil pazarlama kapsamında tüketicilerin organik gıdalara yönelik tutumlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting consumer's attitudes towards organic foods within the scope of green marketing
- Tez No: 671100
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Organik gıda kavramı 20. Yüzyılda, gıda talebinin artmasıyla birlikte üreticilerin daha fazla ürün elde etme amacıyla tarım alanlarında çeşitli kimyasal girdileri kullanmaya başlamasıyla hayatımıza girmiştir. Organik gıda kavramı, 'gübreler, antibiyotikler, koruyucular, katkı maddeleri gibi yapay girdilerin miktarı konusunda ciddi sınırlar koyan, ekolojik çeşitliliğin iyileştirilmesini amaçlayan insan, hayvan ve çevre refahı odaklı bir üretim anlayışıdır.' olarak tanımlanabilmektedir. Organik gıda tüketimi, tüketici davranışları açısından incelendiğinde, tutum, demografik ve sosyo-ekonomik özellikler referans gruplar, öznel ve kişisel normlar gibi faktörler ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, tüketicilerin organik gıdalara yönelik tutumunu etkileyen faktörler incelenmiştir. Organik gıda tutumunu etkileyen faktörler, sağlık bilinci, geçmiş deneyim ve kişisel değerler olarak ön plana çıkmaktadır. Bulgular sağlık bilinci ve geçmiş deneyim faktörlerinin organik gıda tutumu üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu araştırmanın katkısı, organik gıda portföyüne sahip olan üreticilerin, tüketici motivasyonlarını anlamalarına ve bu doğrultuda tüketime yöneltmek adına etkin stratejiler geliştirmelerine yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Organik food came into our lives in the 20th century, with the increase in food demand and the use of third world chemical inputs to obtaim more products that can be contaminated. Organic food can be defined as 'fertilizers, antibiotics, preservatives, additives, a production concept that sets serious limits on the amount of artificial inputs and aims to improve ecological diversity, focused on human, animal and environmental welfare.' When organic food consumption and consumer behavior are examined, factors such as attitude, demographic and socio-economic characteristics, reference groups and personal norms come to the fore. This aim is to examine the factors affecting the organic food attitude of consumers. Factors affecting organic food come to the fore as health awareness, past experinece and personal values. The contribution of this study is to help those who have research on the organic food portfolio to understand the motivations of the consumer and to develop effective strategies in order to direct consumption accordingly.