Analyzing the barriers to servitization with the Industry 4.0 perspective
Endüstri 4.0 perspektifi ile hizmetleştirme önündeki engelleri analiz etmek
- Tez No: 671128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hizmetleştirme, şirketler arasında bir rekabet aracı olarak görülmekte ve ürünlere hizmet katarak değer sağlamayı amaçlamaktadır. 1980'lerden bu yana pek çok araştırmacı tarafından ele alınan hizmetleştirme kavramına farklı bir bakış açısı getirmeyi amaçlıyoruz. Bu nedenle gelişen teknoloji ile hayatımızda önemli rol oynayan endüstri 4.0'a odaklanacağız. İlk olarak 2011 yılında Hannover Fuarı'nda tanıtılan Endüstri 4.0, üretim ve hizmet sektörlerine yeni bir anlayış getiren akıllı sistemlere geçiş olarak tanımlanıyor. Gelişen teknolojik uygulamalara uyum sağlamak isteyen şirketler bazı engellerle karşılaşmaktadır. Bu çalışma, bu engellerin şirketler için önemini incelemeyi amaçlamaktadır. Literatür taramasından elde edilen 12 kritik engel, farklı şirketlerde çalışan 7 uzmana yönlendirildi. Elde edilen cevaplar doğrultusunda sözel ifadeleri sayısal ifadelere dönüştürmek için bulanık dil değişkenleri kullanılmıştır. Ayrıca, Bulanık DEMATEL çalışmamız için en uygun yöntem seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Servitization is seen as a means of competition among companies and aims to provide value by adding services to products. We aim to bring a different perspective to the concept of servitization, which has been addressed by many researchers since the 1980s. For this reason, we will focus on industry 4.0, which plays a significant role in our lives with the developing technology. Industry 4.0, which was first introduced at the Hannover Fair in 2011, is defined as the transition to smart systems, bringing a new understanding to the production and service sectors. Companies that want to adapt to developing technological applications are faced with some barriers. This study aims to analyze the importance of these barriers for companies. The 12 critical barriers obtained from the literature review were directed to 7 experts working in different companies. Fuzzy linguistic variables were used to convert verbal expressions into numerical expressions in line with the obtained answers. Also, Fuzzy DEMATEL was chosen the most suitable method for our study.