Futbolda uzun süre uygulanan revize 2x2 dar alan oyununun futbolcuların dayanıklılık ve mekanik değişkenlerine etkisi
The effect of the revised 2x2 small side game implemented in football on the endurance and mechanical variables of football players
  1. Tez No: 671168
  2. Yazar: MUSTAFA FURKAN OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Literatürde birçok dar alan oyunu kullanılmasına rağmen Hoff ve ark. geliştirmiş olduğu ve VO2 MAX gelişimi hedefleyen %90-95 maksimal yüklenme şiddetinde 3 set 4X4 dk. yüklenme prensibine göre hazırlanmış dar alan oyunları (DAO) ile ilgili sınırlı sayıda bilgi bulunmaktadır. Yıldız tarafından geliştirilen 3 set 4X4 dk. prensibine uygun DAO'nun akut olarak Hoff ve ark. belirlemiş olduğu yüklenme şiddetine benzer yüklenme şiddetini ortaya çıkardığı belirtilmiştir. Bununla beraber bu DAO kronik olarak futbolcuların dayanıklılık performansları üzerine etkisi henüz gösterilememiştir. Bu çalışmanın amacı Hoff ve ark. geliştirdiği 3 set 4x4 dk. ve %90-95 yüklenme şiddeti prensibine göre düzenlenmiş ve Yıldız tarafından güncellenmiş 2x2 dar alan oyununun genç futbolcuların dayanıklılık performansı üzerine olan etkisi araştırmaktır. Çalışmaya Afyon Afjet Spor U-19 takımından 16 erkek futbol oyuncu (Yaş: 18,43±0,619 (yıl), Boy: 180,68±4,542 cm, Vücut Ağırlığı: 72,00±6,397) katılmıştır. Katılımcılar rastgele yöntemle Revize 2x2 DAO (deney grubu, n=8) ve Klasik 2x2 DAO (kontrol grubu, n=8) gruplarına ayrılmıştır. Tüm katılımcıların ön test dayanıklılık parametreleri Yo-Yo 1 dayanıklılık testi ve müsabaka içi kinematik ve fizyolojik değerleri ölçülerek değerlendirilmiştir. Gruplar haftada 2 gün, 24 dk. belirtilen DAO'ları çalışmışlardır. Son test olarak ön testlerde uygulanan ölçüm parametreleri aynı protokol yöntemi ile tekrar edilmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde SPSS 22.0 veri analiz programı kullanılmıştır. Analizler öncesi verilerin normal dağılımına Kolmogorov-Smirnov testiyle bakılmış ve verilerin normal dağılım gösterdiği görülmüştür. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testler kullanılmıştır. Bu bağlamda grup içi ön test ve son test sonuçları eşleştirilmiş t test yöntemi ile değerlendirilmiştir. Gruplar arası farkın belirlenmesi amacıyla bağımsız değişken t testi ve grup zaman etkileşiminin belirlenmesi için tekrarlı ölçümler ANOVA testleri uygulanmıştır. Ölçümlerin iç tutarlılık düzeyleri sınıf içi korelasyon katsayısı ile değerlendirilmiştir. Anlamlılık düzeyi ise 0,05 olarak kabul edilmiştir. Ayrıca etki büyüklükleri Cohen d yöntemi ile gösterilmiştir. Çalışma sonunda grup içi ön-test son-test karşılaştırmalarda Yo-Yo dayanıklılık değerleri (3002,50±440,71 karşın 3312,50±252,97 m.
Özet (Çeviri)
Although many small side games are used in the literature, Hoff et al.(2002) developed 3 sets of 4x4 minutes at 90-95% maximal loading intensity, aiming to develop VO2 MAX, there is limited information about small side games (SSG) based on the loading principle. 3 sets of 4X4 min. developed by Yıldız. In accordance with the principle of SSG, Hoff et al. stated that it revealed a loading intensity similar to the loading intensity that he determined. However, the effect of this SSG on the endurance performance of football players has not been demonstrated yet. The aim of this study is Hoff et al. developed 3 sets of 4x4 min. and 90-95% load intensity principle and updated by Yıldız, the effect of 2x2 small side game on the endurance performance of young football players. 16 male football players (Age: 18.43±0.619 (years), Height: 180.68±4.542 cm, Body Weight: 72.00±6.397) from Afyon Afjet Spor U-19 team participated in the study. Participants were randomly divided into Revised 2x2 SSG (experimental group, n=8) and Classic 2x2 SSG (control group, n=8) groups. Pre-test endurance parameters of all participants were evaluated by measuring Yo-Yo 1 endurance test and in-competition kinematic and physiological values. Groups 2 days a week, 24 min. have studied the specified SSGs. As a post-test, the measurement parameters applied in the pre-tests were repeated with the same protocol method. SPSS 22.0 data analysis program was used in the statistical analysis of the data obtained as a result of the research. Before the analysis, the normal distribution of the data was examined with the Kolmogorov-Smirnov test and it was seen that the data showed a normal distribution. Parametric tests were used because the data showed a normal distribution. In this context, in-group pre-test and post-test results were evaluated with the paired t-test method. In order to determine the difference between the groups, independent variable t test and repeated measures ANOVA tests were applied to determine the group time interaction. The internal consistency levels of the measurements were evaluated with the intraclass correlation coefficient. The significance level was accepted as 0.05. In addition, the effect sizes are shown by the Cohen d method. At the end of the study, Yo-Yo endurance values (3002.50±440.71 versus 3312.50±252.97 m.