Vakıflarda genel kurul
Supreme governing body in foundations
- Tez No: 671213
- Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Vakıf ile dernekler her ne kadar ideal gaye benimsemeleri açısından benzer olsalar da tüzel kişi tipleri bakımından oldukça farklıdır. Uygulamada ise vakfedenler vakıf senetlerinde dernek gibi üyeliğe yer vermektedirler. Bu yapılanma doktrinde birlikle eleştirilmekte ancak pratikte mahkemenin ve VGM' nin kuruluşuna izin verdiği bu yapıların nasıl işleyeceğine değinilmemektedir. Son olarak TMK m. 101/f. 3'te düzenlenen vakfa üyelik yasağının Anayasa Mahkemesi kararı ile iptali üzerine söz konusu hukuki meselenin çözüme kavuşturulması zaruri hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
While foundations and associations are similar in adopting the ideal aim, they are quite different in terms of legal structures. However, the founders include the membership in the deed of foundation like a association. This is criticized unanimously in the doctrine, but in practice it is not mentioned how these structures that allowed by the court and the supervisory authority will function. Upon the annulment of the ban on foundation membership regulated by Turkish Civil Code (TCC) Art. 101 paragraph 3 with the decision of the Constitutional Court, it became necessary to resolve the legal issue in question.