Üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri, kimlik statüleri ve eş seçim tercihleri
Attachment styles, identity status and partner selection preferences ofuniversity students
  1. Tez No: 671240
  2. Yazar: EBRU SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bağlanma, beşikten mezara kadar olan ve kişinin kendisi ve başkalarıyla alakalı mitlerini oluşturan kavramdır. Kimlik statüsü ise bireyin ergenlik görevleri arasında olmakla birlikte yaşam boyu olan bir süreçtir. Bireyin bağlanma stili ve kimlik statüsü özelliklerine göre oluşturduğu ben ve başkaları modelleri onun tüm yaşamındaki ilişkilerinde bir model niteliğindedir. Yetişkinlik görevleri arasında sayılabilecek olan evlilik, eş seçimi gibi önemli bir konuyu içermektedir. Eş seçimi kişinin benlik algısı, başkalarıyla alakalı kodları, geçmiş deneyimleri gibi durumlardan etkilenmektedir. Tüm bu değerlendirmelerden yola çıkılarak araştırma hipotezi oluşturulmuştur. Bağlanma, kimlik ve eş seçimi bağlantılı ve iç içe kavramlardır. Bu çalışma; üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri, kimlik statüleri ve eş seçim tercihlerinin demografik değişkenlerle ve birbirleriyle ilişkilerini gözler önüne sermeyi amaçlamıştır. Çalışmada bağlanma stillerini ölçmek için İlişki Ölçekleri Anketi, kimlik statülerini ölçmek için Benlik Kimliği Statüleri Ölçeği ve eş seçim tercihlerini ölçmek için Eşten Beklentiler Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ile elde edilmiştir. Sonuçlar öncelikle her alt başlığın demografik değişkenlere göre durum incelemesi ile başlamış, sonrasında ikili ilişkiler Kruskal Wallis testi ile incelenmiş, en nihayetinde ele alınan üç bağımlı değişkenin birbirleriyle ilişkileri irdelenmiştir. Yapılan analizlerde bağlanma stilleri, kimlik statüleri ve eşten beklentilerin istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler içerdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Attachment is the concept that goes from cradle to grave and creates myths about oneself and others. Identity status is a lifelong process, although it is among the adolescent duties of the individual. The models of selfness and others formed by the individual according to the attachment style and identity status characteristics are a model in his / her whole life relationships. Marriage, which can be considered among the duties of adulthood, includes an important issue such as choosing a partner. The choice of a partner is influenced by a person's sense of selfness, codes related to others, and past experiences. Based on all these evaluations, the research hypothesis is created. Attachment, identity and choice of a partner is the concepts connected and intertwined. This study; aims to reveal the relation between university students attachment styles, identity status and partner choice preferences with demographic variables and relationships among each other. Relationship Scales Questionnaire was used to measure attachment styles, Selfness Identity Status Scale to measure identity status, and Partner Expectations Scale to measure partner choice preferences. The demographic information of the participants was obtained through the personal information form prepared by the researcher. The results started with the case study of each subtitle according to the demographic variables, then the bilateral relations were examined with the Kruskal Wallis test, and finally, the relations of the three dependent variables were examined. In the analysis, it is seen that attachment styles, identity status and expectations from the partner included statistically significant relationships.