The role of marketing mix on fundraising for NGOs in Iraq
Irak'ta STK'lara fon sağlamada pazarlama karışımının rolü
- Tez No: 671262
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MURAD CANBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Finansal kaynaklarını hedeflerine geliştirmek ve vizyonuna ulaşmak için Pazarlama karması dahil, kar amacı gütmeyen kuruluşlar pazarlama yöntem ve ilkelerini kullanmıştır. Farklı örgütsel yapı nedeniyle ve pazarlama karması ve kaynak yaratma üzerine akademik çalışmaların olmaması nedeniyle, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, çalışmaları ve çevreleriyle orantılı bir pazarlama karmasına ulaşmayı zor bulunmuştur. Bu çalışma, pazarlama karması unsurlarının (fiyat, yer, ürün, promosyon) kullanılmasının Irak'taki kar amacı gütmeyen kuruluşlarda bağış toplama üzerindeki etkisini göstermeyi amaçlamıştır. Hipotezleri test etmesi ve araştırma verileri analiz etmek için İstatistik Paketi (SPSS) programı kullanılmıştır. Anket, Irak'ta kar amacı gütmeyen kuruluşlarda çalışan işçilere internet üzerinden dağıtılmış ve 267 cevap toplanmıştır. Bu çalışmada pazarlama karmasının fiyat bileşeninin kaynak yaratma ile önemli bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Aynı zamanda, sonuçların analizi, (ürün, tanıtım ve yer) ile kaynak yaratma arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Bu makale, pazarlama karması unsurlarını kullanmanın Irak'ın kar amacı gütmeyen kuruluşlarındaki kaynak yaratma operasyonları üzerindeki etkisini anlamaya katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Non-profit organizations have used marketing methods and principles, including the marketing mix, to develop their financial resources and achieve their goals and vision. Due to the different organizational nature and the lack of academic studies on the marketing mix and fundraising, non-profit organizations find it difficult to reach a marketing mix commensurate with their work and environment. This study aimed to demonstrate the effect of using the marketing mix elements (price, place, product, promotion) on collecting donations in non-profit organizations in Iraq. The Statistical Package for Social Sciences (SPSS) program was used to test hypotheses and analyze data for research methodologies. The questionnaire was distributed to workers in non-profit organizations in Iraq via the Internet, and 267 responses were collected. It has been found that the price component of the marketing mix in this study has a significant relationship with fundraising. At the same time, the analysis of the results showed that there is no relationship between product, promotion, place and fundraising. This paper contributes to understanding the impact of using marketing mix elements on fundraising operations in Iraq's nonprofit organizations.