Applying lean production tools to reduce waste management in food sector
Gıda sektöründe atık yönetimini azaltmak için yalın üretim araçlarının uygulanması
  1. Tez No: 671277
  2. Yazar: ELİF KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüz dünyasında, yalın kavramı birçok firma ve sektör tarafından yaygın bir biçimde kullanılan, çok önemli bir düşünce haline gelmiştir. Yalın, bir süreçte atıkların elimine edilmesini, daha az kaynak kullanılmasını ve böylece, müşterilere, yüksek katma değerli eylemlerin ve ürünlerin sunulmasını sağlamaktadır. Yalının en önemli odak noktası, değer kavramıdır. Dolayısıyla, atıkların da, müşterilere ve ürünlere hiçbir değer katmaması nedeniyle, atıkların azaltılması ve ortadan kaldırılması önemli bir konu haline gelmiştir. Yalın, üretim sektöründe kendini daha fazla göstermektedir. Yalın üretim, bir üretim sürecinde, değer katmayan eylemleri ve atıkların elimine edilmesini sağlamaktadır ve burada yalın üretim araçları önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, tezin amacı, üretim sektöründe bir gıda firması seçilerek, yalın üretimin yedi yalın atığının azaltılması ve ortadan kaldırılması için yalın üretim araçlarının uygulanmasıdır. Kümes hayvanı ürünleri üreten bir gıda firmasından on uzmanın katıldığı bir odak grup oluşturuldu ve bir anket hazırlandı. Atık İlişki Matrisi (WRM) ve Best-Worst Metot (BWM) kullanıldı. Bir atığın, diğer atıklar üzerindeki etkisini, etkilenmesini yani ilişkisini ortaya çıkarmak için Atık İlişki Matrisi kullanıldı. Atık İlişki Matrisi ile, firmada ortaya çıkan atıkların sıralaması elde edildi. BWM ile, firmada, yalın üretim araçlarının optimum ağırlıklarının sıralaması ve tutarlılık oranı elde edildi. Sonuç olarak, her bir yalın atığa karşılık gelen yalın üretim araçları elde edildi ve yalın atıklar ve yalın üretim araçları arasında bir ilişki kuruldu.
Özet (Çeviri)
In today's world, the concept of lean has become a very important idea, widely used by many firms and industries. Lean ensures that waste is eliminated in a process, fewer resources are used, and thus high value-added activities and products are delivered to clients. Lean's most important focus is the concept of value. Therefore, the reduction and elimination of waste have become an important issue, as waste does not add any value to clients and the products. Lean shows itself more in the production sector. Lean production enables activities that do not add value and the elimination of waste in a production process, where lean production tools play an important role. Therefore, the aim of the thesis is to apply lean production tools in order to reduce and eliminate the seven lean wastes of lean production by selecting a food firm in the production sector. A focus group was formed with ten experts from a firm that produces poultry products and a questionnaire was prepared. Waste Relationship Matrix (WRM) and Best-Worst Method (BWM) were used. WRM was used to reveal the effect, affection, so relationship of waste on other wastes. With WRM, the ranking of waste that emerged in the firm was obtained. With BWM, the optimum weight ranking and consistency ratio of lean production tools were obtained in the firm. As a result, lean means of production corresponding to each lean waste were obtained and a relationship was established between lean waste and lean production tools.