Glial tümörlerde MRG bulguları ile izositrat dehidrogenaz (IDH) mutasyon statüsü arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between MRI findings and isocitrate dehydrogenase (IDH) mutation status in glial tumors
- Tez No: 671346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL GÜNEŞ TATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada diffüz infiltratif glial tümörü bulunan hastaların manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulguları ile patolojik olarak belirlenmiş izositrat dehidrogenaz (IDH) mutasyon statüsü arasında ilişki olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2015 - Kasım 2019 tarihleri arasında Patoloji Kliniği'nde değerlendirilmiş beyin dokusu raporları tarandı. Glial tümör tanısı almış, IDH mutasyon statüsü immunohistokimya veya polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenmiş olan preoperatif MRG'si mevcut olan yetişkin 66 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar IDH mutasyon statüsüne göre IDH mutasyonu negatif ve IDH mutant (pozitif) olarak sınıflandırıldı. Bu hastaların MRG'leri“Visually AcceSAble Rembrandt Images”(VASARI) veri seti parametrelerine yönelik değerlendirildi. Bulgular: 66 olgunun 49'unun (%74,2) IDH mutasyonu negatif, 17'si (%25,8) IDH mutanttı. Olguların 39'u (%59,1) glioblastom, 27'si (%40,9) daha düşük dereceli glial tümör olarak patolojik tanı almıştı. Diffüz infiltratif glial tümörlerde; sinyal farklılığı gösteren alan içerisinde nekroz alanının %5'ten az olması, kontrastlanan solid komponentin alanının %5'ten az olması, kontrastlanmayan solid komponentin %33'ten fazla olması, ödem alanının %33'ten az olması, belirgin kontrast tutulumu olmaması, aşikar difüzyon kısıtlaması olmaması, kalın kontrastlanan kenar olmaması ve hastanın tanı yaşının genç olması (
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate whether there is a correlation between IDH mutation status and magnetic resonance imaging (MRI) findings in glial tumors. Materials and methods: Between January 2015 and November 2019, all brain tissue reports of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital Pathology Clinic were reviewed. 66 adult patients with a diagnosis of glial tumor, whose IDH mutation status was determined by polymerase chain reaction or immunohistochemistry were included. Patients were classified as IDH mutation negative or positive. MRI images of patients were evaluated according to VASARI MRI parameters. Results: In 66 cases, 49 (%74,2) were negative and 17 (%25,8) were positive for IDH mutation. 39 (%59,1) of the cases were pathologically diagnosed as glioblastoma and 27 (%40,9) were lower grade glioma. When all diffuse infiltrative glial tumor cases were grouped according to their IDH mutation status; having less than 33% edema regarding to entire signal abnormality, having more than 33% non-enhancing solid component, having less than 5% necrosis, having less than 5% enhancing solid component, not having avid contrast enhancement, not having thick enhancing margin, not having diffusion restriction, and younger patient age at diagnosis (