Glial tümörlerde konvansiyonel ve ileri MRG bulguları ile IDH mutasyonu ve tümör derecesi arasındaki ilişkinin araştırılması
Evaluation of the relationship between conventional, advanced MRI findings and IDH mutation, tumor grade in glial tumors
  1. Tez No: 678103
  2. Yazar: ANIL HÜVEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Glial tümörlerde konvansiyonel ve ileri MRG bulguları ile IDH mutasyonu ve tümör derecesi arasındaki ilişkinin araştırılması Giriş ve amaç: Gliomlar en sık görülen primer beyin tümörleri olup, farklı histolojik tip ve evreleri olan heterojen bir tümör grubudur. Çalışmamızın iki ana hedefi bulunmaktadır; bunlardan ilki toplamda 36 adet MRG bulgusunun, glial tümörlerin derece ve IDH mutasyon durumu öngörmedeki etkinliğini araştırmaktır. Diğer hedef ise derece IV tümörlerde subventriküler zon (SVZ) ile tümör boyutu, ITSS (Intratumoral Susceptibility Signal) skorları ve sağ kalım arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza retrospektif olarak 92 hasta alınmıştır. Bu hastaların 67 tanesi IDH-wild, 25 tanesi ise IDH-mutant tümöre sahipti. 92 hastanın 65 tanesi derece IV tümöre sahipti. Tümörler IDH-mutant ve wild olarak iki gruba ayrılıp preoperatif MR görüntüleri (T1A, T2A, T2 FLAIR, DAG-ADC, pre-postkontrast T1, SWI) üzerinden 14 tanesi VASARI (Visually AcceSAble Rembrandt Images) skorlamasına dahil olan toplamda 36 MR bulgusu ile değerlendirildi. Derece IV tümörler SVZ temasına göre sınıflandırılıp ortalama sağ kalım verileri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the relationship between conventional, advanced MRI findings and IDH mutation, tumor grade in glial tumors Introduction and purpose: Gliomas are the most common primary brain tumors and are a heterogeneous group of tumors with different histological types and stages. Our study has two main aims; The first is to investigate the effectiveness of 36 MRI findings in predicting the grade and IDH mutation status of glial tumors.. Another ain is to investigate the relationship between subventricular zone (SVZ) involvement and tumor size, ITSS (Intratumoral Susceptibility Signal) scores, survival in grade IV tumors. Materials and methods: 92 patients were included in our study retrospectively. Of the 92 patients, 67 had IDH-wild and 25 had IDH-mutant tumors. Sixty-five of 92 patients had grade IV tumors. Tumors were divided into two groups as IDH-mutant and wild, then were evaluated on preoperative MR images (T1A, T2A, T2 FLAIR, DWI-ADC, pre-postcontrast T1, SWI) with a total of 36 different MR findings. Also 14 of the 36 MRI findings were included to be evaluate in the VASARI (Visually AcceSAble Rembrandt Images) scoring. Grade IV tumors were classified according to SVZ contact and mean survival data were obtained.