İmplant üstü monolitik zirkonya restorasyonların kalınlığının sonuç rengi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of the thickness of implant-supported monolithic zirconia restorations on the result color
- Tez No: 868598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN YERLİYURT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı; implant üstü monolitik zirkonyum (MZ) tasarımlarda üstyapının farklı kalınlık ve doygunluklarda olmasının sonuç renge etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda süper translüsenside A1 ve A2 renklerinde MZ bloklar (VITA YZ ST Multicolor Super Translucent Zirconia,Bad Säckingen, Germany) kullanıldı. 3 boyutlu yazıcı (ELEGOO Saturn 3 Ultra 12K MSLA 3D Yazıcı, Shenzhen, China) ile tasarlanan ve vhf K5 freze makinesi (Ammerbuch, Almanya) ile 1 mm, 1.5 mm, 2 mm kalınlığında A1 ve A2 renklerinde veneer örnekler elde edildi (n=10). Kolorimetre cihazı ile veneerlerin L0*, a0*, b0* değerleri; dayanak ile birlikte veneerlerin L1*, a1*, b1* değerlerleri ölçüldü. Renk farklılıkları; (∆E00*) hesaplandı. 2-yönlü ANOVA ve Eşleştirilmiş Örneklem T-Test ile istatistikleri yapıldı (P˂0.05).
Özet (Çeviri)
Our study's objective was to assess how various superstructure thicknesses and saturations affected the final color of implant-supported monolithic zirconium (MZ) designs. In our study, super translucent MZ blocks (VITA YZ ST Multicolor Super Translucent Zirconia, Bad Säckingen, Germany) in A1 and A2 colors were used. Samples were designed with a 3D printer (ELEGOO Saturn 3 Ultra 12K MSLA 3D Printer, Shenzhen, China) and 1 mm, 1.5 mm, 2 mm thick samples in A1 and A2 colors were obtained with a vhf K5 milling machine (Ammerbuch, Germany) (n = 10). L0*, a0*, b0* values of veneers with colorimeter device; L1*, a1*, b1*values of the veneers along with the abutments were measured. Color differences; (∆E00*) was calculated. Statistics were performed by 2-way ANOVA and Paired Sample T-Test (P˂0.001).