Spinal anestezi etkinliğinin pleth variabilite indeksi ve perfüzyon indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of spinal anesthesia efficiency with pleth variability index and perfusion index
  1. Tez No: 671395
  2. Yazar: AHMET GÜNDÜZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKTAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde çoğu alt batın, perine ve alt ekstremite cerrahisi girişiminde hasta isteği de göz önünde bulundurularak spinal blok uygulanmaktadır. Perfüzyon indeksi birçok pulse oksimetrede gösterilen bir ölçüttür. Bu çalışmada; Dicle Üniversitesi Hastaneleri ana bina ameliyathanesinde elektif veya acil cerrahi operasyona alınan ve spinal blok uygulanan hastalarda yatak başı pulse oksimetre cihazı ile pleth variabilite indeksi (PVİ) ve perfüzyon indeksi (Pİ) ölçümü değerleri ile blok başarısını öngörme açısından değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya alt batın, perine ve alt ekstremite cerrahisi geçirecek, acil veya elektif operasyon planlanan ve spinal anestezi uygulanan hastalar dahil edildi. Çalışmaya ASA I-II olan ve 18-65 yaş arasında 53 kadın ve erkek hasta dahil edildi. Tüm hastalara standart anestezi monitörizasyonuna ek olarak PVİ ve Pİ ölçümleri için spektrofotometrik yöntemle sonuç veren pulse oksimetre cihazı ile monitorize edildi. Hastaların hemodinamik parametreleri, PVİ ve Pİ değerleri bazal değer ve 1., 3., 5., 10. ve 20. dakikalarda kaydedildi. Aynı sürelerde pinprick testi ile ağrı olmayan dermatom alanı duyusal bloğun seviyesi olarak kaydedildi. Ayrıca aynı sürelerde alt ekstremitede Modifiye Bromage Skalası ile motor kuvvet değerlendirildi. Bulgular: El parmağı ve ayak parmağındaki Pİ ortalamalarına bakıldığında; ayak parmağındaki bazal değerler anlamlı olarak düşük görülürken (p0,05). Ayak parmağından değişik zamanlarda ölçülen Pİ ortalamaları karşılaştırıldığında; bazal değer ile 1. dk, 3. dk, 5. dk, 10. dk, 20.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Nowadays, spinal block is applied in most lower abdominal, perineum and lower extremity surgeries, considering the patients request. Perfusion index is a measure shown in many pulse oximeters. In this study; it was aimed to evaluate patients undergoing elective or emergency surgeries in the main building operating room of Dicle University Hospitals and who underwent spinal block in terms of predicting the success of the block by measuring pleth variability index (PVI) and perfusion index (PI) with a bedside pulse oximeter device. Materials and Methods: Patients undergoing lower abdominal, perineum and lower extremity surgery, scheduled for emergency or elective surgery, and undergoing spinal anesthesia were included in this study. 53 male and female patients with ASA I-II and between the ages of 18-65 were included in the study. In addition to standard anesthesia monitoring, all patients were monitored with a pulse oximeter device for PVI and PI measurements with spectrophotometric method. Hemodynamic parameters, PVI and PI values of the patients were recorded at baseline and at the 1st, 3rd, 5th, 10th and 20th minutes. At the same time, the dermatome area without pain with the pinprick test was recorded as the level of sensory block. In addition, motor strength was evaluated with the Modified Bromage Scale in the lower extremities at the same time. Results: Looking at the average PI in the finger and toe; basal values in the toe were found to be significantly lower (p 0.05).