Kıvırcık salata (Lactuca sativa var. crispa) yetiştiriciliğinde farklı dalga boylu LED aydınlatmaların verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of different wavelenght LED lighting on yield and quality in curly salad lettuce (Lactuca sativa var. crispa) cultivation
- Tez No: 671429
- Danışmanlar: PROF. DR. KÖKSAL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada kıvırcık yaprak salata (Lactuca sativa var. crispa) yetiştiriciliğinde farklı dalga boylu LED aydınlatmaların verim ve kalite üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla, araştırmada Beyaz (B), kırmızı (K), mavi (M), Kızıl ötesi (FR), K+FR, M+FR, K+M ve K+M+FR olmak üzere sekiz farklı ışık uygulamaları, 16 saat aydınlık/8 saat karanlık ve 200±20 µmol m-2 s-1 ışık yoğunluğu koşullarında gerçekleştirilmiştir. Uygulamaların etkinlikleri, kontrollü koşullarda Sementel kıvırcık yaprak salata çeşidinde, aydınlatma sistemli iklim odasında test edilmiştir. Denemede, toplam bitki ağırlığı, bitki boyu, bitki eni, gövde çapı, kök boyu, kök boğaz çapı, toplam yaprak sayısı, ıskarta yaprak sayısı, pazarlanabilir yaprak sayısı, pazarlanabilir bitki ağırlığı, yaprak kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde, pH, titre edilebilir asitlik, nispi klorofil miktarı, renk (L*a*b*) yönünden analizler yapılmıştır. Farklı uygulamalar kullanılarak yetiştirilen kıvırcık yaprak salata bitkilerinde kalite parametreleri açısından önemli farklılıklar meydana gelmiştir. Uygulamalar arasında B, K ve FR uygulamaları hariç diğer uygulamalarda yakın değerler elde edilmiştir. Toplam bitki ağırlığı, kök boğazı çapı, toplam yaprak sayısı, pazarlanabilir yaprak sayısı, pazarlanabilir bitki ağırlığına B ışığı uygulaması en yüksek paya sahip olmuştur. Kök kuru ağırlığı, yaprak kuru ağırlığı ve hue bakımından kırmızı (K) ışık uygulamasından en yüksek sonuçlar elde edilmiştir. FR ise L*a*b* ve bitki boyu hariç tüm parametreler en düşük sonuçları vermiştir. Ph bakımından da tüm uygulamalardan benzer sonuç alınmıştır. Sonuç olarak, kırmızı ve beyaz ışığın, marulda daha etkin olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra diğer uygulamalarda mavi ve kızıl ötesi ışık miktarlarının azaltılmasının daha olumlu sonuçlar oluşturabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different wavelength LED lighting on yield and quality on curly salad (Lactuca sativa var. Crispa) cultivation. Eight different light application including white (W), red (R), blue (B), far-red (FR), red+far-red (R+FR), blu+far-red, (B+FR), red+blue (R+B), red+blue+far-red (R+B+FR), photoperiod of 16/8 and light intensity of 200 ± 20 µmol m-2 s-1 were prepared. The performances of the different light applications were tested by growing Sementel lettuce variety in climatically closed room condition. During the experiment; total plant weight, plant height, plant width, stem diameter, root length, root throat diameter, total leaf number, total scarp leaf number, marketable leaf number, marketable plant weight, leaf dry weight, root fresh weight, root dry weight, water soluble dry matter (SSC), pH, titratable acidity, relative chlorophyll amount, color (L*a*b*) were analyzed. In terms of quality parameters differences were occurred by light in curled leaf salad plants grown in different light applications. In terms of the result among the applications, except R, B, and FR applications, the other applications, the close results were obtained. In terms of total plant weight, root throat diameter, total leaf number, marketable leaf number, and marketable plant weight the white light application were obtained the highest result. In terms of Root dry weight, leaf dry weight and hue amount the red light application were obtained the highest result. The far-red light application was obtained the lowest results in all parameters except L*a*b* and plant height. In terms of pH were optained simmilar results in all light applications. It was concluded that monochromik red and white light can be used as a light source for lettce production. In addition, it is thought that reducing the amount of blue and far red light in other applications could provide more positive results.