Pierre Auguste Renoir'ın resimlerinde kadın teması ve görsel kültür açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Pierre Auguste Renoir's paintings in terms of women's theme and visual culture
  1. Tez No: 671478
  2. Yazar: SELMA DOLAŞTIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Renoir, genelde Empresyonizm akımıyla adı anılmaktadır. Ancak sanatçının yaşadığı çağın ve akımların da ötesine geçerek, güzellik kavramının peşinde dev bir sanatsal üretime imza attığı görülmektedir. Fransız Devrimi'nin önünü açtığı devrimler ve pozitivizm çağında yaşayan Renoir, günlük hayattan yola çıkarak evrensel olan güzele ulaşmak amacını gütmüştür. Sanatçının bu yolda en sık başvurduğu imge ise kadın imgesi olmuştur. Nü resimleri, portreleri, konu resimleri ya da doğa tasvirlerinde Renoir kadın imgesini genelde renk ve fırça oyunlarıyla işleyerek evrensel ve ölümsüz olan doğal güzelin peşinde koşmuştur.
Özet (Çeviri)
Renoir is often referred to with the Impressionism movement. However, it is seen that the artist went beyond the age and currents he lived in and made a giant artistic production in pursuit of the concept of beauty. Renoir, who lived in the era of positivism and the revolutions that the French Revolution paved the way for, aimed at achieving the universal beauty by starting from daily life. The image that the artist most frequently used in this way was the image of a woman. In her nude paintings, portraits, subject paintings or depictions of nature, Renoir has pursued the natural beauty that is universal and immortal, usually by embroidering the female image with color and brush play.