Yükselen güçler MIST ve BRICS ülkelerinin makroekonomik değişkenlere göre önem sıralaması
Rising powers MIST and BRICS countries order of importance according to macroeconomic variables
- Tez No: 671517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İstatistik, Econometrics, Economics, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu çalışmamızda MIST ve BRICS ülkelerinin 2010-2020 döneminde Makroekonomik performansları çok kriterli karar verme yöntemleriyle karşılaştırmalı bir şekilde, seçilen veri seti kullanılarak analiz edilmiştir. Yükselen Güçler MIST ve BRICS Ülkelerinin Makroekonomik Değişkenlere Göre Önem Sıralamasının yapıldığı bu çalışma 4 bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde; İstatistiksel Karar Teorisi, Tanımı, karar sınıfları, karar verme süreci, karar verme kriterleri, karar verme türleri ve karar verme modelleri üzerinde duruldu. İkinci bölümde; ÇKKV Yöntemleri, ÇKKV Yöntemlerinin (ÇKKVY) Aşamaları, ÇKKV yönteminde Sıralama Tercih Yöntemleri, CRITIC yöntemi, TOPSİS, VIKOR, MABAC, PROMETHEE I, PROMETHEE II ve GAIA interaktif modülü üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde; MIST-BRICS Ülkeleri, BRICS Kavramı ve BRICS Ülkelerinin Ekonomik Yapısı, MIST Kavramı ve MIST Ülkelerinin Ekonomik Yapısı, BRICS-MIST Ülkeleri Ticari İlişkileri üzerinde duruldu. Dördüncü bölümde; Gelişmekte Olan Ekonomiler: MIST VE BRICS Ülkelerinin Karşılaştırmalı Analizi, Çok kriterli karar verme yöntemlerinin ayrı ayrı uygulanması, ÇKKV Yöntemlerinin Karşılaştırılması, Uygulanan yöntemler birbirleriyle kıyaslanarak yorumlama yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the macroeconomic performance of the MIST and BRICS countries in the period 2010-2020 was analyzed using the selected data set in a comparative manner with multi-criteria decision-making methods. This study, which ranked the importance of emerging powers MIST and BRICS countries according to macroeconomic variables, consists of 4 parts. In the first chapter, statistical decision theory, definition, decision classes, decision making process, decision making criteria, decision making types and decision making models were focused on. In the second part, we focused on CCC methods, stages of CCC methods (CCC), methods of choice for sorting in ccc method, CRITIC method, TOPSIS, VIKOR, MABAC, PROMETHEE I, PROMETHEE II and Gaia interactive module. In the third chapter; MIST-BRICS countries, the concept of BRICS and the economic structure of BRICS countries, the concept of MIST and the economic structure of MIST countries, the trade relations of BRICS-MIST countries were focused on. In Chapter Four; developing economies: comparative analysis of MIST and BRICS countries, separate application of Multi-Criteria Decision-making methods, comparison of MCDM methods, applied methods were interpreted by comparing with each other.