Maker hareketi kapsamında yapılan tasarım fabrikası eğitiminin 4. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerisi algılarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of design factory education made on the perception of 4th grade students' problem solving skills within the scope of maker movement
- Tez No: 671524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) birimleri içerisinde Maker Hareketi kapsamında tasarım fabrikası olarak adlandırılan robotik, kodlama, 3 boyutlu tasarım eğitimlerinin, öğrencilerin problem çözme becerisi algıları üzerindeki etkisi değerlendirilmektedir. Bu eğitimler araştırmacının da içerisinde bulunduğu konu alanı uzmanları tarafından hazırlanmıştır.“Tasarım Fabrikası Eğitim Programı”olarak uygulanan eğitimler haftada iki saat olmak üzere 10 hafta olarak düzenlenmiştir. Çalışmanın grubunu TEGV'in faaliyet gösterdiği ve“Tasarım ve Beceri Atölyesi”olarak isimlendirdiği atölyelere sahip olduğu Ankara, Antalya, Batman, İstanbul, Diyarbakır etkinlik noktalarından eğitimlere katılan 45'i kız, 42'si erkek olmak üzere 87 gönüllü 4. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmanın modeli, nicel araştırma yöntemlerinden tek grup ön test – son test desenli yarı deneysel araştırma modelidir. Araştırmada öğrencilerin problem çözme becerisi algısını ölçen“İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar için Problem Çözme Envanteri”ve öğrencilerin verilen eğitimlere yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla“Demografik Bilgiler ve Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. 10 hafta süren eğitimlerin sonunda toplanan veriler analiz edildiğinde maker hareketi yaklaşımından yola çıkarak hazırlanan tasarım fabrikası eğitimin öğrencilerin problem çözme becerisi algısının etki büyüklüğü pozitif yönde gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study sheds light on the impact of problem solving skills of coding and 3D designs training given at The Educational Volunteers Foundation of Turkey within the scope of Maker Movement. These training sessions were prepared by subject matter experts, including the researcher. The aforementioned training sessions were organized at specific event spots throughout Turkey with a load of two hours for the duration of ten weeks. The study group consists of 87 volunteer 4th grade students, 45 girls and 42 boys, who took part in the actvity entitled“Design and Skill workshop”organized by TEGV in Ankara, Antalya, Batman, Istanbul, and Diyarbakır where it operates. The research model is a semi-experimental research model with a single group pre-test - post-test pattern which is one of the quantitative research methods. In this regard, the study used“Problem Solving Inventory for Children at the Level of Primary Education”and“Demographic Information and Attitude Scale”which used to measure students' attitudes towards education provided. When we analyzed the data collected from the training that lasted ten weeks have, we noticed that training that was designed based on the Maker Movement has positively affected the perception of problem solving skills of students.