Trade union responses to precarization: The case of mandatory alternative dispute resolution in Turkey
Sendikaların güvencesizleştirmeye tepkileri: Türkiye'de zorunlu arabuluculuk örneği
- Tez No: 671568
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Political Science, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çalışma hayatı, özellikle 1980'lerden beri gitgide güvencesizleştirme eğiliminin etkisi altına girmiştir. Bu eğilimin görülebildiği alanlardan biri de yargı sistemindeki değişiklikler ve iş davalarıdır. İkili işgücü piyasası bağlamında örgütlenen sendikaların algıları, bu değişikliklerin işçi hakları ve istihdam güvenliği üzerindeki sonuçlarına yönelik değerli ölçüt sağlar. Türkiye, 2012 yılında bireysel iş uyuşmazlıkları için gönüllü bir alternatif uyuşmazlık çözümü (ADR) biçimi getirmiştir ve ülke, 2018'de bunu zorunlu hale getirmiştir. Mevcut uygulamada, bireysel iş uyuşmazlıklarında ADR, dava için bir ön şarttır. Düşük sendikalaşma oranı ve toplu pazarlık kapsamı bağlamında, Türkiye'deki sendika konfederasyonları siyasi çizgileri bağlamında örgütlenmiştir. Bu tez, bireysel işçi uyuşmazlıkları için sendikaların alternatif uyuşmazlık çözümünün getirilmesine yönelik tepkilerini incelemektedir. Bunu yaparken, tez aynı zamanda tepkilerinin üç aşamada nasıl değiştiğini de araştırmaktadır: gönüllü ADR uygulamasının başlatılması, gönüllüden zorunlu ADR uygulamasına geçiş ve zorunlu ADR uygulanması. Bu tez, en büyük üç konfederasyondan ve bu konfederasyonlara bağlı yedi sendikadan temsilcileriyle altı derinlemesine görüşmeye ve beş yazılı görüşmeye dayanan keşfedici nitel bir çalışmadır. Tematik bir analize dayalı olan tez, ilk iki aşamada sendikaların ilk tepkileri birbirinden farklı olsa da üçüncü aşamada bireysel işçi uyuşmazlıklarında zorunlu ADR kullanımına karşı bir fikir birliğine vardıklarını ortaya koymaktadır. Tez, bu sendikalar arasındaki siyasi bölünmeler göz önüne alındığında bu mutabakatın özellikle dikkate değer olduğunu savunmaktadır. Bu tez, konfederasyonların ve sendikaların zorunlu ADR uygulamasına itiraz ettiklerini, çünkü bu uygulamanın iş davalarına kıyasla, özellikle sendikasız işçilerin haklarının ve istihdam güvenliğinin aşınmasına yol açtığını göstermektedir. Bu ortak yanıt, sendikanın yeniden canlanması için bir ivme yaratabilirken, kısıtlayıcı siyasi atmosfer ve çalışma rejimi bu olasılığı kısıtlıyor gibi görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The world of work has gradually fallen under the influence of the precarization trend, especially since the 1980s. One of the domains that this trend that can be observed is the changes in the judicial system and labor litigation. Trade union perceptions in the context of dual labor markets provide a valuable gateway into the implications of these changes for workers' rights and employment security. Turkey introduced a voluntary form of alternative dispute resolution (ADR) for individual labor disputes in 2012, which the country then made compulsory in 2018. In the current practice, ADR in individual labor disputes is a prerequisite for litigation. In the context of a low rate of unionization and collective bargaining coverage, trade union confederations in Turkey are organized along political lines. This thesis examines trade union responses to the introduction of alternative dispute resolution for individual labor disputes. In doing so, the thesis also investigates how their responses have changed over the course of three phases: the introduction of voluntary ADR, the transition from voluntary to mandatory ADR, and the implementation of mandatory ADR. This thesis is an exploratory, qualitative study that relies on six in-depth interviews and five written interviews with respondents from the three largest confederations and seven trade unions affiliated with these confederations. Based on a thematic analysis, the thesis finds that even though the initial responses of trade unions differ from each other in the first two phases, they have reached a consensus in the third phase against the use of mandatory ADR in individual labor disputes. The thesis argues that this consensus is especially noteworthy given the political divisions between these unions. This thesis demonstrates that confederations and trade unions object to the practice of mandatory ADR because, they see this practice, compared to labor litigation, has led to the erosion of the rights and employment security of non-unionized workers especially. While this common response might lead to a momentum for trade union revitalization, the restrictive political atmosphere and the labor regime seem to restrict such possibility.