Türkiye'de göç yönetimi ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü örneği (Yüksek lisans tezi)
Migration management in Turkey and the example of Directorate General of Migration Management (M.SC. thesis)
  1. Tez No: 671586
  2. Yazar: ZEYNEP GELERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye gibi tarih boyunca göçün merkezinde olan bir ülkede göç faaliyetleri konusunda yürütülecek işlemlerin koordine edilmesi için oluşturulan Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün oluşumunun 2000'li yılların ilk çeyreğine denk gelmesi bu alanda atılacak adımlar konusunda gecikmiş bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir. Ancak yaşanan yoğun göçlerin böyle bir kurumun oluşturulması konusunda zorunluluk doğurması Türkiye açısından olumsuz bir durumun ortaya çıkardığı olumlu bir durum olarak ifade edilebilir. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye'de göç ile ilgili faaliyetleri yürütmek ile birlikte her geçen gün artan göç faaliyetlerinin getirdiği yükün sorumluluğunu alan ve bağlı bulunduğu diğer kurumlarla koordineli olarak çalışmak zorunda olan bir yapılanmadır. Kurum özellikle koordineli çalışma zorunluluğu nedeniyle göç ile mücadelede gerekli işlemleri beklenen hızla bu da müdürlüğün inisiyatifi dışında sorumlulukların aksaması gibi bir sorun ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda Genel Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün bir bakanlığa dönüştürülmesi ve tüm karar mekanizmalarını kendi içinde işletmesi elzem bir yapı arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Created to coordinate the operations to be carried out on migration activities in a country like Turkey which is at the center of migration throughout history. Coincided with the first quarter of 2000 the formation of the generated Immigration Administration General Directorate in the country to coordinate the operations to be carried out on immigration activities at the center of migration throughout history, such as Turkey can be considered as a delayed approach to take steps in this area. However, the intens migration on the creation of such an institution must bear a negative situation arises which can be expressed in terms of Turkey as a positive situation. Immigration Administration General Directorate, which is an embodiment of a work in coordination with other agencies that have responsibility for the burden of ever increasing migration found in the area and its activities with conducting activities related to migration in Turkey. Due to the necessity of coordinated work, the necessary actions in the fight against immigration are expected, and this creates a problem such as the disruption of responsibilities outside the initiative of the directorate. In this context, it is an essential structure for the General Directorate of Migration Management to be transformed into a ministry and too perateall decision mechanisms within itself.