Yönetim bilgi sistemleri ve bir eğitim kurumunda uygulama çalışması
Management information system and its application in an educational institution
  1. Tez No: 67165
  2. Yazar: NEVAL BİRCANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF EYLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bilginin yönetimi, bir kuruluşun başarısında en büyük rolü oynamaktadır. Bilgi Yönetim Sistemleri'nin amacını birkaç kelimeyle açıklayacak olursak, bunlar çalışma ortamında etkinlik, verimlilik ve transformasyondur., Etkinliği, işleri doğru bir şekilde yapmak olarak tanımlayabiliriz. Örneğin, rutin ofis işlerini daha çabuk yapabilmek için bilgisayar kullanmak gibi. Verimlilik biraz daha farklıdır. Doğru işleri doğru bir biçimde yapmak olarak tanımlanabilir. Doğru işler derken, önemli basanlar elde edebilmek için yapılması gerekenlerden bahsedilmiştir. Yönetim Bilgi Sistemleri'nin üçüncü hedefi transformasyondur. Transformasyon, çalışma yönteminin bilgi teknolojisinden faydalanılarak değiştirilmesi anlamındadır. Bilgi teknolojisi, fonksiyonel bir birimin ya da tüm organizasyonun çalışma yöntemi değişikliğini mümkün hale getirebilir. Bilgi Yönetim Sistemleri'nin etkileri gözönüne alındığında, uygulama alanı olarak bir üniversitenin bir fakültesi seçilmiştir. Bir eğitim kurumunun çalışma şeklinin geliştirilmesinin daha öncelikli olduğu düşünülmüştür. Çünkü burası, diğer kurumlara işgücü yetiştiren bir müessesedir. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management of information has the biggest role in an organization's success. If we define the objectives of MIS in a few words, they are effectiveness, efficiency and transformation in the working environment. We can define efficiency as doing things right. For example, doing some routine office work more quickly by using a PC, etc. Effectiveness is a bit different. It is defined as doing the right things right. By saying the right things, the things which need to be done to achieve important business results are meant. Transformation is the third objective of MIS. Transformation means using information technology to change the way of doing business. Information technology can make it possible for a functional unit or the whole organization to transform the way business is done. Taking the impacts of MIS into consideration, a faculty of a university is selected as an application area. It is thought that an educational organization has a higher priority to improve its way of working because of being the place where the businessmen of the other organizations are educated.