Türkiye'de kamu sosyal harcamalarının suç üzerindeki etkisi
The effect of public social expenditures on crime in Turkey
- Tez No: 671683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜNKAR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezde kamu sosyal harcamalarının suç üzerindeki etkisi Türkiye için araştırılmaktadır. Gelir eşitsizliği, düşük eğitim düzeyi, sağlık hizmetlerinin yetersizliği, işsizlik ve yoksulluk suça neden olan unsurlar arasında yer almaktadır. Sosyal harcamaların yaydıkları pozitif dışsallıklarla suçun müşevviklerini ortadan kaldırdığı tahmin edilmektedir. Konuyla ilgili geniş literatüre rağmen Türkiye'de henüz ampirik bir çalışma bulunmamaktadır. Bu amaçla Türkiye'de kamu sosyal harcamalarının suç düzeyi üzerindeki etkisi 1990-2019 yılları için ARDL Sınır Testi kullanılarak araştırılmaktadır. Kamu sosyal harcamalarındaki yüzde 1'lik artışın uzun dönemde suç düzeyini ortalama tahmini olarak yüzde 0,54 azalttığı sonucuna ulaşılmaktadır. Kamu sosyal harcamalarının, ikinci bir etkiyle, suç üzerindeki olumlu tesiri bu harcamaların geleneksel amaçları dışında da kullanılabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, sosyal harcamaların iyi bir şekilde tasarlanması sadece ülkenin refahını arttırmakla kalmamakta aynı zamanda güvenlik üzerinde de olumlu bir etkiye neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is to examine the effect of public social expenditures on crime in Turkey. Income inequality, low education level, the inadequacy of health services, unemployment and poverty are among the factors that cause crime. The positive externalities of social expenditures are supposed to remove the incentives for crime. However, there is no empirical paper studied on this issue in Turkey even though many papers have been released around the world. To fill out this gap in literature, the effect of public social expenditures on crime is investigated by employing ARDL bound test with annual data spanning from 1990 to 2019 for Turkey. The result shows that a 1 percent increase in public social expenditures reduces the crime level by 0.54 percent on average in the long run. It's obviously seen that public social expenditures can be used out of their classic purposes due to their positive effects on crime. Accordingly, well-designed public social expenditures not only increase the welfare of a country but also have positive effect on security.