Metastatik beyin tümörleri
  1. Tez No: 671794
  2. Yazar: FARUK TONGA
  3. Danışmanlar: UZMAN CELAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Muhittin Ülker Acil Yard.ve Trav. Eğt. ve Arş. Has.
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kanser, 20.yüzyıla insanoğlunun en büyük sağlık sorunu olarak damga vurmuştur.Öyle ki, bu sorun aynı özelliği ile 21.yüzyıla taşınmıştır.20.yüzyılın son çeyreğinde bazı kanser türlerinin tedavisinde önemli ilerlemeler elde edilmiş olmasına rağmen genel olarak kanser tedavisinde umut verici gelişmeler olmamıştır.Ancak kanserli hastaların yaşam sürelerinin eskiye oranla biraz daha uzatılmış olduğu da bir gerçektir.Kanserli hastaların büyük bir çoğunluğunun primer kanserin komplikasyonlarından ölmesi ve kanser tedavisindeki umutsuz gelişmeler, klinisyenleri kanserin komplikasyonları ile savaşmaya yöneltmiştir. Beyine metastaz, primer kanserin en ciddi komplikasyonudur ve kanserin son evresi olarak kabul edilir. Bu durum morbidite ve mortaliteyi artırır.Bu çalışma;Ocak 1993-Aralık 1999 tarihleri arasında kliniğimizde metastatik beyin tümörü tanısı ile izlem ve tedavisi yapılan 35 hastayı kapsamaktadır. Öncelikle bu hastalarda tanı ve tedavi süreçleri ile ilgili bilgiler retrosipektif arşiv çalışması ile,hastaların taburcu olduktan sonra ki aldıkları tedavi ve yaşam süreleri ile ilgili bilgiler ise hasta yakınları ile haberleşilerek sağlandı.Daha sonra elde ettiğimiz sonuçlar literatür eşliğinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Cancer has marked the 20th century as the biggest health problem of man.So much so that this problem has been carried to the 21st century with the same feature.Although significant advances were made in the treatment of some types of cancer in the last quarter of the 20th century, there were no promising developments in the treatment of cancer in general.The vast majority of cancer patients dying from complications of primary cancer and desperate advances in cancer treatment have led clinicians to fight the complications of cancer. Metastasis to the brain is the most serious complication of primary cancer and is considered the end stage of cancer.This situation increases morbidity and mortality.This study includes 35 patients who were diagnosed with metastatic brain tumor, followed up and treated in our clinic between January 1993 and December 1999.First of all, information about the diagnosis and treatment processes of these patients was provided with a retrosipective archive study, and information about the treatment and life times of the patients after discharge was obtained by communicating with the relatives of the patients.Then the results we obtained were evaluated in the light of the literature.