Dermatoloji polikliniğine başvuran hastalarda kronik pruritus prevalansı ve klinik özellikleri
Prevalence and clinical characteristics of chronic pruritus indermatology outpatient clinic
- Tez No: 671795
- Danışmanlar: PROF. İLKNUR ALTUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Pruritus dermatoloji kliniğinde en sık görülen semptomlardan biridir. 6 hafta veya 6 haftadan uzun sürmesi kronik pruritus olarak tanımlanır. Literatürdekronik pruritusu inceleyen hastane bazlı az sayıda çalışma vardır. Çalışmamızda dermatoloji polikliniğine başvuran hastalar arasında kronik pruritus prevalansının saptanması ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi, böylelikle sonuçların ülkemizde epidemiyolojik veri sağlaması ve kronik prurituslu hastaya yaklaşımın öneminin ortaya konulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Polikliniğine başvuran hastalar prospektif ve ardışık olarak dahil edildi. Kronik pruritusu olan, en az 18 yaşını doldurmuş hastalar tarafından demografik özellikleri, kaşıntının şiddeti, süresi, zamanı, lokalizasyonu, stres ve uyku ile ilişkisi, daha önceden hekime başvurusu ve varsa aldıkları tedaviler ile ilgili bilgileri içeren standart bir anket formu dolduruldu. Dermatolojik tanıları kaydedildi. Pruritus şiddeti görsel analog skala (VAS) ile değerlendirildi. Elde edilen veriler, istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Dermatoloji polikliniğine başvuran 1428 hastanın (%46 erkek, %54 kadın, 18-94 yaş, ort 40.52±17.4 yaş) verileri istatistiksel olarak değerlendirilmeye uygun idi. Çalışmamızda kronik pruritus prevalansı %30.9 saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Pruritus is one of the most frequent symptoms in dermatology clinics. Chronic pruritus is defined as itch lasting 6 or more weeks. In literature there are only a few hospital-based studies examening the chronic pruritus. The aim of this study was to establish the prevalence of chronic pruritus in patients attending general dermatology outpatient clinic and to examine its clinical features. Consequently epidemiological data will be acquired for our country and importance of approach to patient with chronic pruritus will be emphasized. Material and Method: Patients who presented to our dermatology outpatient clinic were enrolled in the study prospectively and consecutively. A questionnare was answered by patients who have chronic pruritus aged ≥18 years. Questionnare provided information on sociodemographic factors, intensity, duration and localization of pruritus, relationship between mental stress, sleep and pruritus, history of previous medical advice and treatment for chronic pruritus. Dermatological examimation of patients were made and their diagnosis were recorded. Patients were asked to score their pruritus intensity on a visiual analogue scale (VAS). Data were evaluated statistically. Results: A total of 1428 (male %46, female %54, age range 18-94, mean age 40.52 ± 17.4) patients data were suitable for statistical analyses. The prevalence of chronic pruritus was %30.9.