Engelli kadınların çalışma hayatı
Working life of disabled women
  1. Tez No: 671807
  2. Yazar: HURİYE ALACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MESUT TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmak; sadece maddi ihtiyaçların karşılanması açısından değil toplumla bütünleşme, ekonomik bağımsızlık, kişisel tatmin, kapasite ve yeteneklerin değerlendirilmesi, statü kazanma gibi konularda da önemlidir. İstatistiksel verilerde engelli kadınların istihdam oranı, engelli erkeklere göre oldukça düşüktür. Bu anlamda engelli kadınların çalışma hayatında görünürlüğünü etkileyen faktörlerin belirlenmesi, engelli istihdam durumunun tartışılması, engelli kadınların çalışma hayatına ilişkin yaklaşımlar ve hak bilinci, engelli kadın için çalışmanın önemi, engelli kadınların çalışma hayatına girişinde ve iş yaşamı sürecinde hangi problemlerle karşılaştığı hakkında bilgi ve bulguların incelenmesi amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kavramlar: Engelli, Engelli Kadın, Engelli İstihdamı
Özet (Çeviri)
Work; It is important not only in terms of meeting financial needs, but also in matters such as social integration, economic independence, personal satisfaction, assessment of capacity and capabilities, and gaining status. In statistical data, employment rate of disabled women is much lower than disabled men. In this sense, in order to determine the factors affecting the visibility of women with disabilities in working life, to discuss the employment status of disabled women, to examine the information and findings about the approaches and awareness of the rights of disabled women to the working life, the importance of working for disabled women, the problems that disabled women encounter in the working life and during the business life. This work has been carried out. Key Concepts: Disabled, Disabled Woman, Disabled Employment