An analysis of Virginia Woolf's MRS. Dalloway and the waves in the light of Albert Einstein's theory of relativity
Albert Einstein'in görelilik teorisi ışığında Virginia Woolf'un MRS. Dalloway ve the waves eserlerinin incelenmesi
- Tez No: 671846
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı, Virginia Woolf'un iki romanı Mrs.Dalloway ve The Waves'i Albert Einstein'ın Görelilik Teorisi bağlamında bu teorinin üslup ve içerik açısından bu iki roman üzerinde nasıl kayda değer bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla modernist özellikler üstünde durarak incelemektir. Görelilik Teorisi, halen en önde gelen bilim insanlarından biri olarak kabul edilen ve Görelilik Teorisini 1915 yılında, zaman anlayışına yeni bir yaklaşım getirerek, Genel Görelilik Teorisi ile genişleten Albert Einstein tarafından, ilk olarak 1905 yılında Özel Görelilik Teorisi olarak ortaya atılmıştır. Görelilik Teorisi'nin ortaya çıkmasıyla birlikte zamanın durağan olduğu inancı paramparça olmuş, böylece zamanın bireyin nerede olduğuna ve nasıl hareket ettiğine bağlı olduğu anlaşılmıştır. Birinci Dünya Savaşı'nın yanı sıra psikolojide de yeni fikirler olduğu için sadece bu teorinin ortaya çıkışı değil, aynı zamanda diğer önemli olaylar insanların modern çağdaki hayata bakış açısını etkiledi. Tarih boyunca dönemin olaylarından etkilenen bir alan olan edebiyat, modern dönemde bilinç akışı, zamanda geriye dönüşler (flashbacks) ve ileriye atlamalar (flashforwards), iç monologlar vb. gibi yeni tekniklerle hem bireysel konulara hem de öznellik üzerine yoğunlaşarak önemli ölçüde değişmiştir. O dönemde yaşayan bir yazar ve birey olarak Woolf, yeni tekniklerin kullanımıyla karakterlerin zihinlerinin nasıl çalıştığını ortaya koyarak karakterlerin iç dünyalarını resmetmektedir. Mrs. Dalloway ve The Waves romanları, karakterlerin bilincine odaklanma, öznelliğin öne çıkması, kronolojik bir zamanın olmaması ve yeni yöntemlerin kullanılması gibi modernist özelliklerle doludur. Modernist özelliklere sahip olmanın yanı sıra, bu romanlar, karakterler zamanın önemi ile birlikte, çoğunlukla zamanın kendileri için yavaşladığı ya da hızlandığını vurguladıkları için zamanın hem biçim hem de içerik açısından nasıl göreceli olduğunu ortaya çıkarır. Mrs. Dalloway ve The Waves adlı eserlerde modernist özellikleri ve Einstein'ın görelilik teorisini detaylandırarak, bu tez, değişkenlik özelliğinden ötürü zamanın her karakter için farklı aktığını ve bu durumun Woolf'un romanlarındaki karakterler için çok önemli bir rol oynadığını gözler önüne serecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse Virginia Woolf's two novels, Mrs. Dalloway, and The Waves, in the context of Albert Einstein's Theory of Relativity in an attempt to reveal how this theory has a remarkable effect on these two novels in terms of style and content by dwelling upon the modernist features. The Theory of Relativity was initially put forward in 1905 as the Special Theory of Relativity by Albert Einstein, who has still been regarded as one of the most leading scientists, and extended it in 1915 with the General Theory of Relativity by bringing a new approach towards the comprehension of time. Along with the appearance of the Theory of Relativity, the belief in time's being stable was shattered, thus, it has been realized that time depends on where the individual is and how s/he moves. Not only the appearance of this theory but also other significant events affected people's perspectives towards life in the modern era since there were also new ideas in psychology as well as the First World War. Literature, as a field influenced by the events of the period throughout history, has changed remarkably in the modern period by concentrating on individual issues as well as subjectivity by means of new techniques such as the stream of consciousness, flashbacks, flashforwards, inner monologues, etc. Woolf, both as an individual and an author living in that era, portrays the inner worlds of the characters by revealing how their minds work thanks to the use of the new techniques. Her novels, Mrs. Dalloway and The Waves, are filled with modernist features such as the focus on the consciousness of the characters, prominence of subjectivity, not having a chronological time along with the use of new methods. In addition to having modernist characteristics, these novels reveal how time is relative through both style and content since characters mostly emphasise that time slows down or accelerates for them as well as the significance of time. By elaborating the modernist features and Einstein's Theory of Relativity in Mrs. Dalloway and The Waves, this thesis will reveal that time flows differently for every character due to its instability and it plays a very important role for the characters in Woolf's novels.