Depremler sonrası dönemde özel gereksinimli öğrencilerin yaşadığı sosyal becerilere yönelik sorunların aile ve öğretmen perspektifinden belirlenmesi
Determination of the problems related to social skills experienced by students with special needs in the post-earthquake period from the perspective of family and teacher
  1. Tez No: 901868
  2. Yazar: CEYDA KADİFECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Depremler büyükten küçüğe tüm bireyleri olumsuz etkileyen olaylardır. Bireyler üzerinde çok fazla olumsuz etkileri olan depremlerin özel gereksinimli çocuklar üzerinde de olumsuz etkilerinin daha fazla olduğu düşünülmektedir. Bu sebeple bu araştırmada otizm spektrum bozukluğu, özel öğrenme güçlüğü ve gelişim geriliği tanısı bulunan özel gereksinimli öğrencilerin Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasındaki süreçte yaşadığı sosyal becerilere yönelik sorunların aile ve öğretmen perspektifinden belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel bir araştırma deseni olan iç içe geçmiş çoklu durum çalışması şeklinde tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 3-10 yaş aralığında olan 'Otizm Spektrum Bozukluğu, Özel Öğrenme Güçlüğü ve Gelişim Geriliği' tanılarından birine sahip olan sekiz öğrenci, her bir öğrencinin velisi olmak üzere sekiz veli, öğrencilerin öğrenim gördükleri özel özel eğitim ve rehabilitasyon merkezindeki beş öğretmenidir. Katılımcılar ölçüt örnekleme metoduyla belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi metoduyla analiz edilmiştir. Yapılan gözlemler, veli görüşmeleri ve öğretmen görüşmeleri sonucu elde edilen bulgular doğrultusunda OSB, Gelişim Geriliği ve ÖÖG tanısı olan öğrencilerin depremler sonrası süreçte sosyal becerilerde sorun yaşadığı ve öğrencilerin bazı sosyal becerilerinde depremden önceki sürece göre gerilemeler olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda özel gereksinimli öğrencilerin sosyal becerilerine yönelik yaşadıkları belirlenen sorunların dikkate alınarak öğrencilere kapsamlı bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlanması, uygulanması ve var olan sorunların giderilmesine yönelik çalışmalara eğitim sürecinde yer verilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are events that negatively affect all individuals, from large to small. It is believed that earthquakes that have a lot of negative effects on individuals also have more negative effects on children with special needs. For this reason, this research aims to determine the problems related to social skills experienced by students with special needs diagnosed with autism spectrum disorder, special learning disabilities and developmental retardation in the process after the Kahramanmaraş-based earthquakes from the perspective of family and teachers. The research is designed in the form of a nested multi-case study, which is a qualitative research pattern. The participants of the study are eight students between the ages of 3-10 who have one of the diagnoses of 'ASD, SLD and DD, eight parents, five and the participant who is involved in the data collection process in the research constitutes the researcher. The data analyzed with content analysis method. According to the findings obtained as a result of observations, parent interviews and teacher interviews, it was determined that students with the specified diagnosis had problems in their social skills in the postearthquake period and that some students had regressions in their social skills compared to the pre-earthquake period. As a result of the research, it is proposed to prepare a comprehensive individualized education program for students by identifying the problems experienced by students with special needs related to their social skills.