Erken çocukluk döneminde bulunan çocuklara yönelik geliştirilen STEM eğitim uygulamalarının bilimsel süreç becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of STEM education applications developed for children in early childhood on scientific process skills
  1. Tez No: 671981
  2. Yazar: ÖZGE SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN TUĞBA ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma erken çocukluk döneminde bulunan çocuklara yönelik araştırmacı tarafından geliştirilen STEM eğitim uygulamalarının çocukların bilimsel süreç becerileri üzerindeki etkisini incelemek adına yapılmıştır. Araştırma yarı deneysel çalışma şeklindedir. Araştırmanın çalışma grubunu 2020- 2021 eğitim- öğretim yılında Uşak ili Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Cumhuriyet İlkokulu anasınıflarında öğrenim gören okul öncesi dönem çocukları oluşturmaktadır. Deney ve kontrol gruplu çalışılan araştırmada deney grubu 10 çocuk, kontrol grubu 10 çocuk olmak üzere toplamda 20 çocuk ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak Şahin, Yıldırım, Sürmeli ve Güven (2018) tarafından geliştirilen '' Okul Öncesi Dönem Bilimsel Süreç Beceri Testi '' ve araştırmacı tarafından geliştirilen '' Genel Bilgi Formu '' kullanılmıştır. Araştırma öncesinde gerekli izinler alınarak çalışma grubundaki her bir katılımcıya ön test uygulaması yapılmıştır. Araştırma sürecinde araştırmacı tarafından geliştirilen STEM eğitim uygulamaları deney grubunda bulunan çocuklara uygulanmış; kontrol grubunda bulunan çocuklara 2013 Okul Öncesi Eğitim Programı'nda belirtilen günlük eğitim akışı devam ettirilmiştir. Uygulamaların bitimini izleyen hafta her iki gruba da son testler uygulanarak elde edilen veriler SPSS. 22 programı ile analiz edilmiştir. Analiz sürecinde verilerin dağılımlarına bakılarak elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sebepten ötürü veriler parametrik testler üzerinden analiz edilerek ilgili alandan uzman görüşleri alınmıştır. Ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını görmek adına bağımsız gruplar T-Testi, deney ve kontrol grubunun kendi aralarında ön test- son test puanları arasındaki anlamlı bir farkın olup olmadığını görmek adına bağımlı gruplar T-Testi, genel bilgi formundan elde edilen demografik bilgilerin bilimsel süreç becerileri üzerindeki etkisini görmek adına T-Testi ve tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulardan hareketle ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken; son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Geliştirilen STEM eğitim uygulamalarının çocukların bilimsel süreç becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of STEM education practices developed by the researcher on children in early childhood on scientific process skills. The research is in the form of a quasi-experimental study. The working group of the research consists of pre-school children studying in the kindergartens of Cumhuriyet Primary School affiliated to the Ministry of National Education in the academic year 2020-2021. The study was conducted with experimental and control groups, and the study was conducted with a total of 20 children, 10 children in the experimental group and 10 children in the control group. In the research,“Preschool Period Scientific Process Skill Test”developed by Şahin, Yıldırım, Sürmeli and Güven (2018) and the“General Information Form”developed by the researcher were used as data collection tools. Before the research, a pre-test was applied to each participant in the study group after obtaining necessary permissions. STEM education applications developed by the researcher during the research process were applied to the children in the experimental group; the daily education flow specified in the 2013 Preschool Education Program was continued for the children in the control group. In the week following the end of the applications, the data obtained by applying post-tests to both groups were analyzed with the SPSS 22 program. During the analysis process, it was concluded that the data obtained showed a normal distribution by looking at the distribution of the data. For this reason, the data were analyzed through parametric tests and expert opinions were obtained from the relevant field. Independent groups T-Test to see if there is a significant difference between pre-test and post-test scores, dependent groups T-Test to see if there is a significant difference between the experimental and control groups in their pre-test and post-test scores, and obtained from the general information form. T-Test and one-way analysis of variance (One Way Anova) were used to see the effect of demographic information on scientific process skills. While there is no significant difference between the pre-test scores based on the findings obtained from the analysis; It was revealed that there is a significant difference in favor of the experimental group between the post-test scores. It was concluded that the STEM education practices developed were effective on children's scientific process skills.