Günümüzde Tokat ilinde yaşayan Oğuz boylarının kültürel hayatları
The culturel lives of the Oghuz tribes living in Tokat today
- Tez No: 671982
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Türk milletinin güçlü bir siyasî tarihe sahip olmasının yanı sıra kültürel zenginliğinin tarihin her devrinde dikkat çekici bir unsur halini alması hakimiyet altına alınan bölgelerin bu durumdan etkilenmesine neden olmuştur. Bu bağlamda Anadolu coğrafyasının Türk hakimiyeti altına alınması yerel unsurlar ile milli unsurların sentezini başlatmış ve böylece zengin bir kültürel yapı meydana gelmiştir. Geleneksel yapının kökleri ve ortaya çıkan anlamsal zenginlik, Türk hakimiyeti altındaki Anadolu coğrafyasında özellikle sufî cereyanların etkisiyle bambaşka bir çehreye bürünmüştür. Bu noktada süregelen geleneksel yapı kültürel aidiyetin en temel ve önemli ögesi haline gelmiştir. Bu çalışmada amacımız geleneğe sıkı sıkıya bağlı Anadolu insanının sözlü kültürle bezenmiş yapısını ve bunların eski Türk gelenekleriyle olan bağlantısını ortaya çıkarmak olmuştur. Bu amaç için Tokat ilinde üç ilçe seçilmiş ve özellikle Oğuz boy isimlerini taşıyan köylerle çalışmaya başlanmıştır. Sahadaki malzemenin eski Türk gelenekleri doğrultusunda şekillenmesi sonucu toplamda 9 köyde bir araştırma gerçekleştirilmiş ve kaynak kişilerin ifadesiyle çalışmanın ana ekseni ortaya çıkarılmıştır. Kültürel ögelerin önemli bir basamağını oluşturan mezar taşları ise Acısu köyü başta olmak üzere Anşa Bacılı Ocağı'na mensup 4 köydeki sembollerin değerlendirilmesi sonucu belirlenmiştir. Doğum, düğün, ölüm ekseninde gerçekleştirilen görüşmeler ve yapılan analizler, bölge insanının bakışını, maddî ve manevî ögelerin geleneğe etkilerini göstermeyi amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to the strong political history of the Turkish nation, its cultural richness has become a remarkable element in every period of history, causing the regions under control to be affected by this fact. In this context, taking the Anatolian geography under Turkish domination initiated the synthesis of local and national elements, and thus a rich cultural structure has been formed. The roots of the traditional structure and the resulting semantic richness have taken on a completely different face in the Anatolian geography under Turkish rule, especially with the influence of the Sufi orders. At this point, the ongoing traditional structure has become the most fundamental and important element of the cultural identify. Our aim in this study was to reveal the structure of the Anatolian people, who are strictly bound to tradition, adorned with oral culture and their connection with ancient Turkish traditions. For this purpose, three districts were selected in Tokat city and the work area was started especially with the villages bearing the Oğuz tribe names. As a result of the shaping of the material in the field in line with the old Turkish traditions, a research was carried out in 9 villages in total and the main axis of the study was revealed with the words of the source people. The gravestones, which constitute an important step of cultural elements, were determined as a result of the evaluation of the symbols in 4 villages belonging to Anşa Bacılı Ocağı, especially in Acısu village. The interviews and analyzes conducted on the axis of birth, wedding and death aimed to show the perspective of the people of the region and the effects of material and spiritual elements on the tradition.