Kronik ürtikerli hastalarda ürtiker aktivite skoru ile yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessing quality of life with urticaria activity score in chronic urticaria patients
  1. Tez No: 672005
  2. Yazar: HASANCAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SAATÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik ürtikerli hastalarda Kronik Ürtiker Yaşam Kalitesi Ölçeği ile Ürtiker Aktivite Skoru arasındaki ilişkiyi ve bunların hastaların sosyodemografik verileri ve hastalık süreleri ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 01 Mayıs 2020-30 Kasım 2020 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran, kronik ürtiker tanılı 81 hasta ile yürütülmüştür. Hastalar, Sosyodemografik Veri Toplama Anketi, Kronik Ürtiker Yaşam Kalitesi Anketi ve Yedi Günlük Ürtiker Aktivite Skoru'nu cevaplamışlardır. Veriler, SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to assess the relationship between the scores of the Chronic Urticaria Quality of Life Scale (CuQ2oL) and the Urticaria Activity Score and their relationship with sociodemographic features and illness duration in patients with chronic urticaria. Material and Methods: The study was conducted with 81 patients with diagnosis of Chronic Urticaria, study setting was Cukurova University Faculty of Medicine Dermatology Outpatient Clinic and the period was 01 May 2020 - 30 November 2020. Participants completed the Sociodemographic Data Collection Questionnaire, the Chronic Urticaria Quality of Life Questionnaire, and the Seven-Day Urticaria Activity Score. Data was analyzed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 package program.