Ses konusundaki tasarım temelli uygulamaların 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve tutumlarına etkisi
The effect of design based practices regarding sound on sixth grade students' academic achievement and attitudes
- Tez No: 672023
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın asıl amacı ses konusundaki tasarım temelli uygulamaların altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve tutumlarına etkisini araştırmaktır. Ayrıca çalışmada öğrencilerin tasarım temelli fen eğitimi uygulamaları ile işlenen Fen Bilimleri dersine yönelik görüşlerinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Aksaray il merkezindeki bir devlet okulunda 6. sınıfta öğrenim gören 11'i erkek, 13'ü kız toplamda 24 öğrencinin oluşturduğu bu çalışmada karma yöntem araştırması, desen olarak ise gömülü desen kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda tek gruplu ön test- son test deneysel desen kullanılırken, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. 6 hafta süren çalışmada Ses ve Özellikleri Ünitesi Akademik Başarı Testi (SÖABT), Fene Yönelik Tutum Ölçeği (FYTÖ), Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu, Öğrenci Günlükleri ve Tasarım Temelli Fen Eğitimi (TTFE) Uygulamaları Ders Modülleri veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. SÖABT ve FYTÖ'den elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenci günlükleri içerik analizi ile TTFE uygulama modülleri ise betimsel analiz ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde TTFE uygulamalarının ses konusunda 6. sınıf öğrencilerin akademik başarı ve tutumlarında olumlu artış sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin Fen Bilimleri dersine yönelik görüşlerinde de olumlu yönde değişimler gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is aiming to research the effects of designed - based applications about the sound on the academic achievements and attitudes of sixth grade students. Additionally, in this study it was also aimed to be examined the views of the students for the current science lesson besides designed – based science education practices. It was used mixed – method research in this study for the group which was consisted of 11 boys and 13 girls, in total 24 students who were studying 6th grade in a state school in the center of Aksaray in the spring term of 2018-2019 academic year and also embedded pattern was used as a design. In the quantitative dimension of the study a single group pre-test and post-test patterns were used while the situational study was used in the qualitative dimension of the study. In the study took 6 weeks, many data collection tools such as Academic Achievements Test for the Unit of Sound and Features (AATUSF), Attitude Scale for Science (ASS), Semi-Configured İnterview Form, Student Diaries and Lesson Modules of Designed-Based Science Educational (DBSE) Applications were used. The data obtained from AATUSF and ASS were analysed with the SPSS 22.0 package program. Semi – configured interview form and student diaries were analysed with content analysis and also DBSE application modules were analysed by using descriptive analysis. As a result of the analysis made, it was revealed that TTFE applications about the sound provided an increase in the academic achievements of 6th grade students and also their attitudes positively. In addition, the views of the students towards science lesson changed in a positive way.