Kent güvenliği ve suç önleme: insansız hava araçlarının kentsel mekânda suç ile mücadelede kullanımı
Urban security and crime prevention: use of unmanned aerial vehicles in combating crime in urban space
- Tez No: 672022
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE HİKMET SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüzde suça maruz kalma korkusu ve güvenlik kaygısı şehirlerde hayat kalitesini düşürmektedir. Bu bağlamda, güvenli bir kent için çarpık kentleşmenin önlenmesi amacıyla tedbirler alınmalı, kent merkezlerindeki güvenlik güçleri arttırılmalıdır. Bununla beraber sosyokültürel ve yeşil alanların sayısı arttırılmalı, kentin tarihi ve kültürel dokusuna sahip çıkılmalı, kent yöneticileri ile kentliler daima iletişim ve iş birliği içerisinde olmalıdırlar. Bu bağlamda, şehrin güvenlik kontrolünü sağlayan güvenlik ekiplerince gelişen teknolojilerin de yardımı ile çeşitli yöntemler geliştirilmekte ve uygulanmaktadır. Gelişmekte olan teknolojilere bakıldığında, son yıllarda, askeri ve sivil kullanımda İHA'lar ön plana çıkmaktadır. İHA'lar sivil vatandaşların hobi olarak kullandığı teknolojik bir araç olmanın ötesinde, trafik denetimi, suçluların takibi, silahlı İHA'lar ile iç ve dış güvenliğin kontrolü, arkeolojik çalışmalar, coğrafik bölge haritalamaları gibi pek çok farklı alanda kullanılabilen teknolojik bir üründür. İHA'lar, birçok kullanım alanının yanı sıra güvenlik güçlerinin kentsel mekânda suç ile mücadelede de kullanılabilmektedir. Bu açıdan kullanımı gerek ülkemizde gerekse yurtdışında çok yaygın olmamakla birlikte, kullanımının yaygınlaşmasının suç ile mücadele için oldukça katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu açıdan, İHA'ların güvenlik birimlerinde temininin sağlanması ve kullanımının öğrenilebilmesi için güvenlik personellerine gerekli kursların verilmesi, çalışma sonucunda yapılan öneriler arasında yer almaktadır. Ayrıca ağırlık olarak trafik denetimi alanında kullanılmasının yanı sıra kullanım alanının da yaygınlaştırılarak farklı durumlarda güvenlik ekiplerinin işlerini yapma noktasında kolaylık sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the fear of being exposed to crime and security anxiety reduce the quality of life in cities. In this context, measures should be taken to prevent unplanned urbanization for a safe city and security forces in city centers should be increased. However, the number of socio-cultural and green areas should be increased, the historical and cultural texture of the city should be protected, city administrators and citizens should always be in communication and cooperation. In this context, various methods are developed and applied with the help of developing technologies by security teams that provide security control of the city. Considering the developing technologies, in recent years, UAVs have come to the fore in military and civilian use. Beyond being a technological tool used by civilian citizens as a hobby, UAVs are a technological product that can be used in many different areas such as traffic control, criminal tracking, internal and external security control with armed UAVs, archaeological studies, geographic region mapping. In addition to many areas of use, UAVs can also be used by security forces in combating crime in urban areas. In this respect, although its use is not very common both in our country and abroad, it is thought that its widespread use will contribute to the fight against crime. In this respect, providing necessary courses to security personnel in order to ensure the provision of UAVs in security units and to learn their use is among the recommendations made as a result of the study. In addition, it is predicted that in addition to being used mainly in the field of traffic control, the area of use will be widespread and it will facilitate the security teams in different situations.