Çıtır Çıtır Felsefe kitap serisinin eleştirel düşünme becerileri açısından incelenmesi
Examining the Crispy Philosophy book series in terms of critical thinking skills
- Tez No: 672029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞİN KAPLAN SAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüz eğitim felsefesinin hedeflerinin başında 21.yüzyıl becerileri ile donatılmış bireyler yetiştirmek vardır. Bu bağlamda son dönemde temel hedefi eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek olan çocuklar için felsefe programlarındaki artış, programlarda kullanılan materyallerin eleştirel düşünme becerileri açısından incelenmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda yapılan çalışmada Türkiye'de 2006 yılından beri basılan ve sosyal yönden kabul görmüş olan Çıtır Çıtır Felsefe kitap serisindeki en çok basıma ulaşan 3 kitap ile en az basıma sahip olan 3 kitap Paul ve arkadaşlarının modellediği 3 ana başlıktan 35 farklı boyuttan oluşan eleştirel düşünme becerileri stratejilerine göre incelenmiştir. Araştırma, nitel araştırma deseninden durum çalışması yöntemi ile yapılmış olup araştırma verileri doküman inceleme yöntemi ile toplanmıştır. Toplanan veriler araştırmacının da içinde bulunduğu 4 uzman tarafından betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş, elde edilen bulgular betimsel analiz tablosu ve frekans analizi olarak okuyucuya sunulmuştur. Çocuklar için felsefe programlarının amaçlarına yönelik doğru bir şekilde yürütülebilmesi için kaynakların içeriğinin eleştirel düşünme becerileri ile desteklemesinin öneminin vurgulandığı araştırmada Çıtır Çıtır Felsefe serisi içinde incelenen kitapların eleştirel düşünme becerilerini geliştirme hedefini gerçekleştirebilecek kaynaklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Raising children equipped with 21st century skills is one of the primary goals of today's educational philosophy. In this context, the increase in philosophy programs for children that the main goal is to develop critical thinking skills has led to the need to examine the materials used in the programs. Along with these need, the six books published from 2006 and admitted socially examined in terms 35 critical thinking skills modelled in 3 dimensions by Paul and his colleagues. These are the three the most published books in the philosophy book series and the three with the least number of editions. The research was carried out with the case study method from the qualitative research designs, and the data were collected by document analysis method. The collected data were analyzed using descriptive analysis method by four experts, including the researcher, and the findings were presented to the reader as descriptive analysis tables and frequency analysis. As a result in this study emphasizing the importance of development critical thinking skills in philosophy programs, it was concluded that the books examined in the Crispy Philosophy series are resources that can achieve the goal of developing critical thinking skills.