The perceptions and experiences of instructors regarding teaching ESP synchronously and asynchronously following COVID-19 outbreak via emergency remote teaching
COVID-19 salgınını takiben özel amaçlı İngilizce dersini acil uzaktan eğitim ile sunan öğretim elemanlarının dersleri eş zamanlı ve eş zamansız olarak sunmaya dair deneyimleri ve algıları
  1. Tez No: 672053
  2. Yazar: ASLIHAN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
COVID-19 salgınını takiben, İngilizce'yi çevrimiçi öğretmek aniden bir zorunluluk olmuştur ve eğitim kurumları uzaktan eğitime geçiş yapmışlardır. Bu ani ve kaçınılmaz geçişin sonucu olarak hem eğitimciler hem de öğrenciler etkilenmişlerdir. Bu çalışmanın amacı Özel Amaçlı İngilizce derslerini eş zamanlı ve eş zamansız olarak sunmuş öğretim elemanlarının deneyimlerini sorgulamak ve araştırmak ve bu gibi çevrimiçi eğitim süreçlerine yapılabilecek muhtemel düzenlemeler ya da ekler hususunda bir ışık tutmaktır. Bu amaçla bu dersleri eş zamanlı ve eş zamansız olarak sunan sekizer öğretim elemanıyla mülakatlar düzenlenmiştir. 11 yarı yapılandırılmış açık uçlu soru sorulmuş ve görüşmeler ses kaydı altına alınmıştır. Ses kayıtlarının yazılı dökümü alınmıştır ve bu dökümler çalışmanın geçerliliğini artırmak maksadıyla mülakatın muhatabı tarafından kontrol edilmiştir. Veri incelemesinde içerik analizi yöntemi kullanılmışır. Veriler incelenmiş ve bunun sonucunda kodlar ortaya çıkmıştır. Çalışmanın sonucu Özel Amaçlı İngilizce'yi çevrimiçi sunmanın güç bir süreç olduğunu göstermiştir. İki öğretim yöntemi arasında eş zamanlı olan etkileşime müsaade etmesi sebebiyle tercih edilmiştir. Eş zamansız öğretim ise etkileşimin yokluğu sebebiyle sorunlar oluşturmuştur. Özel Amaçlı İngilizce'nin eş zamanlı ve eş zamansız olarak öğretiminin etkinliğinin yükseltilmesi için bu dersi verecek tüm öğretim elemanlarına hizmet içi eğitim sağlanabilir. Eş zamanlı dersler öğrenciler arası etkileşimi artırabilecek yazılımların kullanmasıyla geliştirilebilir. Eş zamansız dersler ise tartışma panoları gibi yöntemlerin eklenmesiyle daha etkileşimli kılınabilir.
Özet (Çeviri)
Following the COVID-19 outbreak, teaching English online became a must suddenly and institutions transitioned to remote teaching. As a result of this sudden and inevitable transition, both educators and students were affected. The purpose of this study is to investigate and explore the experiences of instructors who offered ESP courses synchronously and asynchronously and shed light on possible revisions or additions which can be implemented to better online teaching processes. For this purpose, eight instructors teaching the lessons synchronously and eight instructors teaching the lessons asynchronously were interviewed. 11 open-ended semi-structured questions were addressed and the interviews were audio-recorded. The audio-recordings were transcribed and checked by the interviewees for validity. Content analysis was implemented. The data was analysed and as a result, themes and codes were found. The results indicated that teaching ESP online was a challenging process. Between two modes of teaching, synchronously was favored because of the availability of interaction and asynchronous teaching created some drawbacks mainly due to the lack of it. In order to enhance the efficiency of online synchronous and asynchronous teaching of ESP, in -service teaching can be offered to all instructors who offer ESP lessons. Synchronous lessons can be enhanced with the use of software which allow student-to-student interaction and asynchronous lessons can be made more interactive with the addition of discussion boards.