English language instructors' perceptions of intercultural communicative competence in a multicultural context: A suggested model
Çokkültürlü bir bağlamda ingilizce öğretim görevlilerinin kültürlerarası iletişim yetisi üzerine algıları: Bir model önerisi
  1. Tez No: 537014
  2. Yazar: HASAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Kültürlerarası iletişim becerileri, küreselleşmenin getirdiği yenilikler ve kolaylıklar sonucunda giderek önem ve ilgi kazanmaktadır. Her türlü iletişim etkinliğinde olduğu gibi, kültürlerarası iletişimde de dil, özellikle yabancı dil, en temel rollerden birisini oynamaktadır. Yabancı dil öğrenimi sürecinde kültürlerarası iletişim becerilerinin kazanımı Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programında yer bulmuş ve birçok dil öğretimi müfredatı ve ders kitabında bu becerilerin geliştirilmesi vurgulanmıştır. Bu fenomenolojik araştırma yurtdışındaki İngilizce öğretim görevlilerinin kültür ve kültürlerarası iletişim yetisine (KİY) ve bunların yabancı dil eğitimindeki yeri ve kullanımına dair algılarını ve deneyimlerini belgelemek ve çalışmak amacındadır. Karma yöntem ile veri toplanan bu çalışmada, birer anket ve ölçek, görüşme ve odak grup görüşmesi ile 64 katılımcıdan veri toplanmıştır. Halihazırda var olan KİY modellerinin rehberliğinde, elde edilen veri betimleyici istatistikler ve tematik analiz kullanılarak işlenmiştir. Verilerin analizi halihazırda var olan KİY modelleriyle örtüşen çağrışım ve anlayışların yanı sıra çok kültürlü bir ortamda çalışan İngilizce öğretim görevlerinin KİY bileşenleri ve KİY gelişimi için gerekenlere dair yeni anlayışlara işaret etmektedir. Bulgular halihazırda var olan KİY modellerinde yapılabilecek olası değişikliklere, ve KİY gelişimi için eğitim programlarının bileşenlerine dair katılımcıların anlayışlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the improvements and developments brought about by the globalization, intercultural communicative competence has been gaining more interest and importance. As in all communicative activities, language, especially the foreign language, plays an essential role in intercultural communication. Intercultural communicative competence has been recognized by Common European Framework of Reference for Languages along with foreign language teaching curricula and textbooks. In this phenomenological study, it is aimed to document and study the experiences and perceptions of instructors teaching English abroad regarding the culture and intercultural communicative competence (ICC), and the place and application of these in the foreign language education. Mixed method data collection process is used in this study; a questionnaire, a scale, semistructured interviews and focus group interviews are used to collect data from 64 participants. Descriptive statistics and thematic analysis are used to process the data through the guidance of preexisting ICC models. Analysis of the data indicates associations and concepts overlapping with preexisting models of ICC, along with new insights on components of ICC and requirements of ICC development for English language instructors working in a multicultural context. Findings reveal participants insights about possible modifications to the existing ICC models, and the essential components of training programs for ICC development.