Uzaktan eğitim sürecinde farklılaştırılmış öğretim stratejileri kullanımı: İlk Yıllar Programı (PYP) matematik dersi örneği
Usage of differentiated instruction strategies during distance learning: Primary Years Program example of mathematics course
  1. Tez No: 672061
  2. Yazar: JBİD KARADAYI EVYAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRSU AŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, uzaktan eğitim sürecinde farklılaştırılmış etkinliklerle PYP Matematik derslerinin, birinci sınıf öğrencileri ile işlenmesi süreci incelenmiştir. Çalışma 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında İstanbul'da özel bir öğretim kurumunun ilkokul birinci sınıfında okuyan 22 öğrenci ile“Doğal Sayılarda Toplama İşlemleri”ünitesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma bir durum çalışması olarak tasarlanmış ve karma yöntem ile veriler toplanmıştır. Öğrencilerin dönüşümlü düşünme ve transfer becerileri ile öğrenci ve uygulayıcının etkinliklere ve sürece ilişkin görüşlerinden nitel veriler toplanmıştır. Akademik başarı durumlarından ise nicel veriler elde edilmiştir. Çalışmada nitel veri toplama araçları olarak araştırmacı günlüğü, öğrenci çalışma kağıtları, öğrenci ve veli geri bildirimleri; nicel veri toplama araçları olarak ise değerlendirme çalışmaları, etkinliklere katılım oranları, öğrenci öz değerlendirmeleri ve veli geri bildirim ölçeğinde yer alan sorular kullanılmıştır. Nitel veriler içerik analizi yönetemiyle, nicel veriler ise frekans ve yüzde tabloları kullanılarak betimsel analiz ile yapılmıştır. Uzaktan eğitimde çevrimiçi dersler Google Meet platformu üzerinden yapılmış, etkinlikler ise Seesaw Öğrenme Yönetim Sistemi üzerinden gerçekleştirilmiştir. Dört hafta süren çalışma sırasında uzaktan eğitim ortamında işlenen matematik derslerinde öğrencilerin akademik olarak başarı gösterdiği; dönüşümlü düşünme ve transfer becerilerini kullandıkları fakat dönüşümlü düşünme becerilerinin anlamlı düzeyde olmadığı; sürece ve etkinliklere ilişkin olumlu tutum geliştirdikleri öğrenci paylaşımları ile ortaya çıkmıştır. Öğretmenin uzaktan eğitim ortamında işlenen farklılaştırılmış PYP Matematik derslerindeki öğrenci davranışları ile ilgili görüşleri de öğrencilerin derse katılımlarının ve ilgilerinin yüksek olduğunu göstermiştir. Bulgular, öğrencilerin süreçten maksimum verim alması için yapılan yöntemlerin önemini belirtmesi açısından değerli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, the teaching process of PYP mathematics course with differentiated activities in the distance learning process was examined. The study was carried out in the“Addition in Natural Numbers”unit with 22 students who were studying in the first grade of a private primary school in Istanbul in the 2020-2021 academic year. The research was as a case study and data were collected using a mixed method. Qualitative data were collected from students' reflective thinking and transfer skills, and from the student and practitioner's views on the activities and the process. Quantitative data were obtained from academic success. In the study, researcher diary, student worksheets, student and parent feedback as qualitative data collection tools; as quantitative data collection tools, the questions included in the assessment studies, participation rates, student self-evaluation and parent feedback scale were used. Analysis of qualitative data was done by content analysis, and quantitative data by descriptive analysis using frequency and percentage tables. Online courses in distance education were conducted through the Google Meet platform, while events were conducted through the Seesaw learning management system. During the four-week study period, students showed academic success in mathematics courses processed in distance education; they used reflective thinking and transfer skills, but their reflective thinking skills were not at a meaningful level; they developed a positive attitude to the process and activities. The teacher's views on student behavior in differentiated PYP mathematics courses processed in a distance learning environment also showed that students ' participation and interest in the lesson were high. The findings are considered valuable in that they indicate the importance of methods for students to get maximum efficiency from the process.