Kayropraktik üst ve orta torakal manipülasyonların sempatik sinir sistemi üzerine anlık etkisi
The immediate effects of chiropractic upper and middle thoracal manipulations on symphathetic nervous system
- Tez No: 672060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma kayropraktik üst ve orta torakal manipülasyonların sempatik sinir sistemi üzerindeki anlık etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya 18-45 yaş aralığında sağlıklı ve gönüllü kişiler dahil edilmiştir. Bireylerin torakal bölgesinde palpasyon ile ağrı değerlendirmesi ve inklinometre cihazı ile eklem hareket açıklığı ölçümü yapılmıştır Dahil edilme kriterlerine uygun 30 kişi randomize bir şekilde üst ve orta torakal manipülasyon grupları olarak ikiye ayrılmıştır. 15 kişiye üst torakal (T1-4) manipülasyon ve diğer 15 kişiye orta torakal (T6-9) manipülasyon uygulanmıştır. Uygulama öncesinde Empatica E4 bileklik cihazı kullanılarak kalp hızı, vücut sıcaklığı ve cilt iletkenliği ölçümleri yapılmıştır. Akıllı saat benzeri olan cihaz, sol el bileğine takılarak belirtilen veriler 5 dakika süresince kaydedildikten sonra uygulamaya geçilmiştir. Sırtüstü pozisyonda torakal HVLA manipülasyon uygulaması gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonrasında Empatica E4 cihazı ile yapılan ölçüm tekrar edilmiştir. Verilerin analizi için vücut sıcaklığı ve cilt iletkenliği değerlerinin ortalaması hesaplanmıştır. Kalp hızı verileri ise Kubios HRV standart programına aktarılıp kalp hızı değişkenliği parametreleri hesaplanarak otonom sinir sitemine dair veriler elde edilmiştir. Manipülasyon öncesinde ve sonrasında alınan verilerin analiz sonuçlarına göre üst ve orta torakal manipülasyonun sempatik sinir sistemini nasıl etkilediğine dair detaylı bilgi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to research the immediate effects of chiropractic upper and middle thoracal manipulations on sympathetic nervous system The study included healthy and volunteers between the ages of 18-45. Pain treatment with palpation in the thoracic region of individuals and the range of motion should be examined with the inclinometer. 30 people who were eligible for inclusion criteria were randomly divided into two as upper and middle thoracal manipulation groups. Upper thoracic (T1-4) manipulation was performed for 15 persons, and middle thoracic (T6-9) manipulation was performed for other 15 persons. Before the practice, heart rate, body temperature and skin conductivity were measured using the Empatica E4 wristband device. The device, which is like a smart watch, was worn on the left wrist and the data were recorded for 5 minutes and then the application was started. Thoracal HVLA manipulation was performed in the supine position. After the practice, the measurements made with the Empatica E4 device were repeated. For the analysis of the data, the average of body temperature and skin conductivity values were calculated. The heart rate data are transferred to the Kubios HRV standard program and the values of the autonomic nervous system are obtained by calculating the heart rate variability data. Detailed information is obtained on how thoracic manipulation affects the sympathetic nerve system.