Tutuklamaya dair bireysel başvurularda Anayasa Mahkemesi'nin kuvvetli suç şüphesini inceleme yetkisi
Authority of the constitutional court to examine the strong crime suspect in individual applications regarding arrest
- Tez No: 672065
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SİNAN ALTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bireysel başvuru usulü, Türk Anayasa Hukuku uygulamasına 2012 senesinde dahil olmuştur. Bireysel başvuru usulünün tanınması beraberinde getirdiği insan hakları temelli inceleme, hak ihlallerinin insan haklarında uzman bir mahkemece denetlenmesi ve bu tür ihlallerin en aza indirilmeye çalışılması gibi olumlu birçok gelişme yanında hukuki birtakım tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Anayasa Mahkemelerinin uzman mahkemelerle olan yetki çatışması gerek Türk Hukuku'nda, gerekse mukayeseli hukukta süregelen bir tartışmadır. Ancak bireysel başvuru gibi, vatandaşın şikâyet konusunu doğrudan Anayasa Mahkemesi önüne getirebildiği bu tür bir başvuru yolunun öngörülmesi, Anayasa Mahkemeleri ve uzman mahkemeler arasındaki bu gerilimi bir kat daha artırmıştır. Türk Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru usulünde hak temelli yaptığı incelemelerin, uzman mahkemelerce bir tür görev gaspı olarak nitelendirilmesinin temelinde yatan sebeplerin neler olduğu, bu tür bir nitelemenin yerindeliği bu çalışmanın konularındadır. Çalışma bu tartışmayı ise, tutuklamaya dair bireysel başvurularda kuvvetli suç şüphesinin Anayasa Mahkemesi tarafından nasıl ele alındığı özelinde incelemektedir. Çalışmada, tutuklama hukuki kurumunun bireysel başvuruda ele alınış biçimi, Anayasa Mahkemesi'nin yaklaşımı, tutuklamaya dair başvuruların ne tür şikâyetleri içerdiği ve bu şikâyetlerin AYM tarafından nasıl ele alındığı konuları da mercek altına alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The individual application procedure was included in the Turkish Constitutional Law practice in 2012. The recognition of the individual application procedure brought along many positive developments such as the human rights-based examination, the inspection of rights violations by a court specialized in human rights, and efforts to minimize such violations, as well as some legal discussions. The conflict of powers of the Constitutional Courts with the expert courts is an ongoing debate in both Turkish Law and comparative law. However, the provision of such a remedy where the citizen can bring the subject of complaint directly to the Constitutional Court, such as an individual application, has further increased this tension between the Constitutional Courts and the specialized courts. The reasons underlying the Turkish Constitutional Court's right-based examinations in the individual application procedure to be qualified as a kind of usurpation by expert courts, and the appropriateness of such a qualification are among the subjects of this study. The study examines this debate in terms of how strong suspicion of guilt is handled by the Constitutional Court in individual applications for detention. The study also examines the way the legal institution of detention is dealt with in the individual application, the approach of the Constitutional Court, what kind of complaints the applications for arrest contain and how these complaints are handled by the Constitutional Court.