Soğuk şekillendirme kalıplarında maruz kalınan deformasyonların giderilmesi sonrası mekanik ve metalürjik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical and metallurgical properties on cold forming dies after repairment of exposed deformations
- Tez No: 672192
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SECAATTİN ÇETİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
1.2379 soğuk iş takım çelikleri, yüksek aşınma dayanımı ve yüksek tokluğa sahip olduğundan kesme, aşınma, yüzey pürüzlülüğü için uygundur. Bu takım çeliğinden yapılmış soğuk şekillendirme kalıpları, seri üretim esnasında zamanla deformasyona maruz kalabilir. Deformasyonlu bölgeler, çeşitli elektrotlar ve tellerle kaynak ile tamir edilebilirler. Bu çalışmada, farklı parametreler kullanılarak yapılan tamir ve bakım kaynağı sonrasında, nüfuziyet, sertlik, mikro yapı, ısıl bölge mikro sertlik tarama testleri gerçekleştirilecek ve 1.2379 soğuk iş takım çeliği için en uygun tamir bakım kaynak yöntemleri yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
1.2379 cold work tool steels are suitable for cutting, abrasion and surface roughness by reason of having high abrasion strength and high toughness. Cold forming dies made from these tool steels may be exposed to deformation during serial production in time. Deformed zones can be repaired with various electrodes and rods by welding. In this study, penetration, hardness, micro structure, heat zone micro hardness scanning tests will be performed after repair and maintenance welding with using different parameters and optimum repair and maintenance welding methods for 1.2379 cold work tool steel will be investigated.