Investigation of pre-service elementary mathematics teachers' self-efficacy beliefs about using concrete models in teaching mathematics
İlköğretim matematik öğretmen adaylarının somut modelleri matematik öğretiminde kullanmaya yönelik öz-yeterlik inançlarının incelenmesi
  1. Tez No: 262511
  2. Yazar: MUTLU PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU, DOÇ. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının somut modelleri matematik eğitiminde kullanmaya yönelik öz yeterliklerini ve sonuç beklentilerini incelemektir. Çalışmanın verileri, 2008?2009 bahar dönemi ortasında, öğretmen adaylarından toplanmıştır. Öğretmen adayları, bir devlet üniversitesinde, matematik öğretmeni yetişme programına devam eden üçüncü sınıf öğrencileridir. Üç haftalık bir zaman dilimi içerisinde, somut modellerin kullanımına yönelik altı saatlik bir eğitim yürütülmüştür. Yapılan uygulamada, araştırmacı aynı zamanda eğitim görevlisi olarak görev almıştır. Matematik öğretmen adaylarının somut model kullanımına yönelik öz-yeterlik inançlarını ölçmeye yönelik bir ölçek eğitimden önce ve sonra uygulanmıştır. Eğitiminden sonra yarı-yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır.Veri analizi sonucunda somut modellerin kullanımına yönelik verilen eğitimin, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançlarına ve sonuç beklentilerine olumlu katkıları olduğu bulunmuştur. Bunun yanında, sonuçlar, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının somut modelleri öğrenen ve öğreten olarak kullanmakta kendilerine güvendiklerini ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretmen adayları, somut modellerin öğrencilerin öğrenmelerine ve öğretim sürecine olumlu katkılar sağlayacağını düşünmektedirler. Buna karşın, görüşmelerde, sınıf yönetimiyle ilgili öğretmen adaylarının kişisel yeterliklerinin ve sonuç beklentilerinin düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study was to investigate pre-service elementary mathematics teachers? personal efficacy beliefs and outcome expectancies about using concrete models in teaching mathematics. Data were collected from the pre-service teachers in the middle of the spring semester of 2008-2009. Pre-service teachers were junior students enrolled in elementary mathematics teaching program at a public university. Six instructional sessions based on using concrete models in teaching mathematics were carried out during a three week period. In this study, the researcher was also the teacher of the instruction at the same time. A survey on pre-service mathematics teachers? efficacy beliefs about using concrete models was administered to the students before and after the instruction to evaluate the contribution of the instruction on pre-service teachers? efficacies. After the instruction, semi-structured interviews were conducted.The present study demonstrated that the instruction based on using concrete models had positive contributions on the pre-service elementary mathematics teachers? self-efficacy beliefs and outcome expectancies about using concrete models in teaching mathematics. In addition, results revealed that pre-service elementary mathematics teachers had confidence in themselves about using concrete models both as learners and as teachers. Moreover, they believed that using concrete models in teaching mathematics would have positive consequences in teaching process and students? learning. However, the interview data indicated that, pre-service teachers had relatively low personal efficacies and outcome expectancies about classroom management, when the concrete models were involved in the instruction.