Güncel sanat pratiklerinde zaman ve zamanın temsili
Time and representation of time in contemporary art practices
  1. Tez No: 672221
  2. Yazar: MERVE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Güncel sanat pratiklerinde zaman ve zamanın temsili başlıklı tez kapsamında, zaman kavramının tanımlanması ve kavranması açısından çeşitli teorilere yer verilmiştir. Zamanın gösterim biçimi olan saat ve takvimin zamanı algılama üzerine etkisinin incelenmesi, zaman akışı içerisindeki konumumuzu teyit etme açısından önemini ortaya koymuştur. Mevcut biçimin değişimi zaman içinde gerçekleştiğinden hareket kavramı zaman dahilinde değerlendirilmiştir. Ayrıca hareketi, zaman ve mekan bağlamında analiz eden çalışmalara yer verilmiştir. Zamanın bölümleri olarak adlandırdığımız geçmiş, şimdi ve gelecek zaman, filozofların zaman anlayışları çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Öznel ve nesnel zamanın, şuan geçmekte olan zamana dair deneyiminden söz edilmiştir. Zamanın kaydını tutan mekan olarak yeryüzü ele alınmış ve zaman faktörü kapsamında süreç incelenmiştir. Bu çalışmada, bireyin zamanı, hareketi ve mekan olarak yeryüzündeki süreci algılayış biçimi ve yorumlama sürecinin farklılıkları üzerinden ilişkilendirerek değerlendirilmiştir. Zamanın temsil biçimi olan saat, aynı zamanda çalışmalarda bir metafor olarak kullanılmıştır. Sanatçıların bu konu üzerinden ürettikleri çalışmalar –zaman üzerindeki bireysel eylemleri- incelenmiş ve zaman kavramının anlaşılabilir olmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis titled time and representation of time in contemporary art practices, various theories are included in terms of defining and comprehending the concept of time. Examining the effect of clock and calendar, which are the representations of time, on perception of time has revealed its importance in terms of confirming our position in the time flow. Since the change of the current form takes place over time, the concept of movement has been evaluated in time. In addition, studies that analyze movement in the context of time and space are included. The past, present and future time, which we call the parts of time, have been tried to be explained within the framework of the philosophers' understanding of time. Subjective and objective time, the experience of the passing time has been mentioned. The earth is considered as the place keeping the time record and the process is examined within the scope of time factor. In this study, the individual's perception of time, movement and the process on earth as space and the differences in the interpretation process were evaluated by associating them. The clock, which is the representation of time, has also been used as a metaphor in the studies. The works produced by the artists on this subject – their individual actions on time – have been examined and contributed to the understanding of the concept of time.