Zingeronun antibakteriyel, antifungal, antibiyofilm, antioksidan özelliklerinin incelenmesi ve MCF-7 ile HUVEC hücre hatları üzerindeki sitotoksisitesinin karşılaştırılması
Analysing of antibacterial, antifungal, antibiyofilm, antioxidan characteristics of zingeron and comparison of citotoxity on MCF-7 and HUVEC cell lines
- Tez No: 672279
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAVAŞ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zingeron (4- (4-hidroksi3-metoksifenil) -2-bütanon), vanil aseton olarak bilinmektedir ve fenolik alkonon grubunun bir üyesidir. Birçok farmakolojik özellik gösteren zingeron, temin edilmesi kolay ve ucuz bir bileşendir ve antioksidan, anti-lipidemik, anti-mikrobiyal, antiinflamatuar, anti-hiperglisemik, anti-emetik analeptik ve antikanser özellik gösterdiğinden bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu etken maddenin hücreler ve dokulara zarar vermediği ve bunun yanı sıra özellikle etkili bir serbest radikal temizleyici olduğu bilinmektedir. Vücuttaki serbest radikalleri ve reaktif oksijen türlerini temizleyebilir ve bozabilir. Ayrıca zingeronun reaktif oksijen türlerinin oluşumunda yer alan enzimlerin çalışmasını inhibe ettiği de bilinmektedir. Bu çalışmada ; zingerone'un antibakteriyel, antifungal etkileri; Bartın Üniversitesi – Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünden temin edilen 16 bakteri türü ve candida albicans, candida parapsilosis fungusları üzerinde incelenecektir. Buna ek olarak antibiyofilm özelliğini tespit için antibiyofilm protokolü uygulacak ve DPPH Testi aracılığıyla antioksidan özellikleri incelenecektir. Daha sonra zingeronun kanserli ve sağlıklı hücre grupları üzerindeki sitotoksisitesinin anlaşılması için MCF-7 hücre hattı (meme kanseri) ile HUVEC (sağlıklı hücre hattı) üzerinde MTS Assay uygulanacaktır. Bu sonuçlara bağlı olarak zingeronun kullanım alanının genişletilebilmesi ve zingeronun mikroorganizmalar ve insanlar üzerindeki etkilerine dair veriler elde edilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Zingerone (4- (4-hydroxy3-methoxyphenyl) -2-butanone) is known as vanilla acetone and is a member of the phenolic alkonone group. Zingerone, which has many pharmacological properties, is an easy-to-supply and inexpensive component and is used as a herbal medicine because it has antioxidant, anti-lipidemic, anti-microbial, anti-inflammatory, anti-hyperglycemic, anti-emetic analeptic and anticancer properties. It is known that this active ingredient does not damage cells and tissues, and is a particularly effective free radical scavenger. It can scavenge and degrade free radicals and reactive oxygen species in the body. It is also known that zingerone inhibits the work of enzymes involved in the formation of reactive oxygen species. In this study ; antibacterial, antifungal effects of zingerone; 16 bacterial species and candida albicans obtained from Bartın University - Molecular Biology and Genetics department will be examined on candida parapsilosis fungi. In addition, antibiofilm protocol will be applied to detect antibiofilm properties and antioxidant properties will be investigated through DPPH Test. Then, MTS Assay will be applied on MCF-7 cell line (breast cancer) and HUVEC (healthy cell line) to understand the cytotoxicity of zingero on cancerous and healthy cell groups. Based on these results, it is expected that the use of zingero can be expanded and data on the effects of zingerone on microorganisms and humans are expected.