Erken membran rüptürü tanısında PAMG-1, nitrazin ve IGFBP-1 testlerinin karşılaştırılması
Comparison of PAMG-1 versus IGFBP-1 and nitrazine in diagnosis of rupture of membranes
  1. Tez No: 672278
  2. Yazar: ALPARSLAN DENİZ
  3. Danışmanlar: UZMAN HAMDİ EKREM ÖZAKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, rüptür durumu bilinen ve bilinmeyen kadınlarda membranrüptürünün (ROM) öngörülmesinde insülin benzeri büyüme faktörü bağlanma proteini-1 (IGFBP-1) ve nitrazin testi ile plasental alfa mikroglobülin-1 (PAMG-1) karşılaştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif çalışmaya, Eylül 2006 ve Mayıs 2007 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum polikliniğine başvuran, rüptür durumu bilinen ve bilinmeyen, 24 ila 42. gebelik haftasında olan toplam 90 hasta alındı. Rüptür durumu bilinen hastalarda tanı konvansiyonel yöntemler ile konurken, rüptür durumu bilinmeyen hastalara PAMG-1, IGFBP-1 ve nitrazin testi yapıldı. Hastalar üç gruba ayrıldı: ROM bulgusu olmayan Grup 1 (n=30), tipik spontan ROM bulgusu olan Grup 2 (n=30) ve ROM şüphesi olup, konvansiyonel yöntemler ile tanı konulamayan Grup 3 (n=30). PAMG-1, IGFBP-1 ve nitrazin testlerinin performans ölçümü yapıldı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 26.1 yıl idi. Nitrazinin duyarlılığı, özgüllüğü, pozitif prediktif değeri (PPV) ve negatif prediktif değeri (NPV) sırasıyla %94.4, %50.0, %73.9 ve %85.7 idi. Bu değerler IGFBP-1 testi için sırasıyla %77.8, %83.3, %87.5 ve %71.4 iken, PAMG-1 için sırasıyla %94.4, %100, %100 ve %92.3 idi. Bu sonuçlara göre, PAMG-1 genel popülasyonda ve ROM durumu bilinmeyen hasta grubunda en yüksek tanı değerine sahipti. Sonuç: Bu çalışma, IGFBP-1 ve nitrazinin bilinmeyen ROM tanısında kullanışlı olmadığını ve PAMG-1 testinin rüptür durumu bilinen ve bilinmeyen hastalarda daha doğru bir biyobelirteç olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, PAMG-1 rüptür durumu bilinmeyen hastaların ROM tanısında basit ve etkili bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to compare the placental alpha microglobulin-1 (PAMG-1) versus insulin-like growth factor binding protein-1 (IGFBP-1) and nitrazine test for the prediction of rupture of membranes (ROM) in women with known and unknown rupture status. Methods: This prospective study included a total of 90 patients with known and unknown rupture status who were between 24 and 42 weeks of gestation at Okmeydani Training and Research Hospital, Obstetrics and Gynecology outpatient clinics between September 2006 and May 2007. In patients with known rupture status, diagnosis was based on conventional methods, while the PAMG-1, IGFBP-1, and nitrazine tests were performed in patients with unknown rupture status. The patients were divided into three groups as Group 1 (n=30) without any signs of ROM, Group 2 (n=30) with typical signs of spontaneous ROM, and Group 3 (n=30) with symptoms suggestive of ROM who were unable to be diagnosed using conventional methods. Performance metrics of PAMG-1, IGFBP-1, and nitrazine tests were calculated and compared. Results: Of the patients, the mean age was 28. The sensitivity, specificity, positive predictive value (PPV), and negative predictive value (NPV) of nitrazine was 94.4%, 50.0%, 73.9%, and 85.7%, respectively. These values were 77.8%, 83.3%, 87.5%, and 71.4% for the IGFBP-1, respectively and 94.4%, 100%, 100%, and 92.3% for the PAMG-1, respectively. Accordingly, the PAMG-1 showed the highest diagnostic value in both the overall population and those with an equivocal status of ROM. Conclusion: Our study results suggest that IGFBP-1 and nitrazine are not suitable for the diagnosis of unknown ROM and the PAMG-1 is a more accurate biomarker in patients with both known and unknown status of ROM. In addition, it is a simple and effective tool for the diagnosis of ROM in patients with unknown rupture status.