Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesi 37 HK 100 numaralı şiir mecmuasının Mecmualarının Sistematik Tasnifi Projesi'ne (MESTAP) göre tasnifi
Library of Kastamonu Written Works classification of poem charts no 37 HK 100 according to the Systematic Classification Project (MESTAP)
- Tez No: 672323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE AĞARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Şiir mecmuaları, derleyenin zevkine göre seçilmiş şiirleri ihtiva eden antolojik nitelikli eserlerdir. Klasik Türk edebiyatı açısından da önemli eserlerdir. Ayrıca yazıldıkları dönem hakkında çeşitli bilgiler sunan ansiklopedik nitelikli eserlerdir. Mecmualar sayesinde varlığından haberdar olunmayan pek çok şair ve eser Türk edebiyatı alanına kazandırılmıştır. Tezimizin konusunu teşkil eden Kastamonu Yazma Eserler Kütüphanesi 37 Hk 100 numaralı şiir mecmuası da farklı dönemlerden şairleri ihtiva etmekle birlikte Fuzûlî, Bâkî, Kaygusuz Abdal ve Nef'î gibi pek çok şair yer almaktadır. Bu açıdan önemli bir kaynak olarak kabul edilebilir. Çalışmanın tasnif ve incelenmesinde MESTAP projesi dikkate alınmış; tezimiz bu projenin kriterlerine uygun olarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry magazines are anthological works that include the poets that are chosen with the appreciation of the editor. They are also important works for the Classical Turkish Literature.The magazines are also qualified encyclopaedical works that include various information about the period they were written.Via magazines lots of poet and poems ,which had been out of awereness , are included into Turkish Literature. Kastamonu Written Works Library 37 Hk 100 numbered Poetry Magazine, which is the subject of our thesis ,while including poets from various periods , also includes some poets such as Fuzuli, Baki, Kaygusuz Abdal and Nefi .For that reason , it can be accepted as an important source .In the classification and analysis of the work, MESTAP Project was paid attention, and our thesis is prepared in regard of this project's criterias.