Dijitalleşen ekonomide istihdam: Türk tekstil sektörü
Employment in a digitalized economy: Turkish textile industry
  1. Tez No: 672392
  2. Yazar: CANDAN YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Teknoloji geçmişten günümüze sürekli gelişme göstermekte ve hayatımızın her alanına etki etmektedir. Teknolojik yeniliklere bağlı olarak 18.yüzyılın sonlarında ortaya çıkan Birinci Sanayi Devrimi ve onu takip eden sanayi devrimleri, ekonomide bir dijital dönüşüm sürecinin başlamasına neden olmuştur. 2011 yılında duyurulan ve Endüstri 4.0 olarak adlandırılan dördüncü sanayi devrimi ise, dijital dönüşüm sürecinin daha da hızlanmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı, geçmişte meydana gelen teknolojik gelişmelerin işgücü piyasası ve istihdam üzerindeki etkilerinden yola çıkarak, Endüstri 4.0 sürecinin hız kazandırdığı dijitalleşme sürecinin, işgücü piyasası ve istihdam üzerinde yaratacağı muhtemel etkileri değerlendirmektir. Literatürde bu konuda bir fikir birliği bulunmadığı görülmektedir. Bazı araştırmacılar teknolojik gelişmelerin, işgücüne olan talebi azaltarak, istihdamı daraltıcı bir etkiye yol açacağını, bazıları ise, teknolojik gelişmelerin uzun vadede yeni istihdam olanakları yaratarak işsizliği telafi edeceğini savunmaktadır. Bu çalışmada, dijitalleşmenin istihdam üzerindeki etkisi dünya ekonomileri ve Türk Tekstil Sektörü açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, ülkelerin gelişmişlik düzeyi arttıkça yenilik kapasitesi yükselmekte ve teknolojik gelişmeler düşük gelir grubundaki ülkelerde işsizlik oranlarının yükselmesine, yüksek gelir grubundaki ülkelerde ise işsizlik oranlarının düşmesine neden olmaktadır. Türk Tekstil sektörünün mevcut durumu değerlendirildiğinde ise, dijital dönüşüm sürecine henüz tam olarak uyum sağlanamadığı görülmektedir. Emek yoğun ve düşük teknolojili bir sektör olan Türk Tekstil sektörü, ülkemiz açısından hala yüksek istihdam yaratan sektör olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Technology has been continuously devoloping from past to present and has an impact on all areas of our lives. The First Industrial Revolution that emerged at the end of the 18th century due to technological innovations and the industrial revolutions that followed it caused the start of a digital transformation process in the economy. The fourth industrial revolution, announced in 2011 and called Industry 4.0, accelerated the digital transformation process even more. The aim of this study is to investigate the possible effects of the digitization process accelerated by the industry 4.0 process on the labor market and employment, based on the effects of technological developments on the labor market and employment in the past. It has been observed that there is no consensus on this issue in the literature. Some researchers argue that technological developments will have a contracting effect on employment by reducing the demand for the labor force, while others argue that technological developments will compensate for unemployment by creating new employment opportunities in the long run. In this study, the impact of digitalization on employment has been tried to be evaluated in terms of world economies and the Turkish Textile Industry. According to the results of the study, as the development level of countries increases, their innovation capacity increases and technological developments cause an increase in unemployment rates in low-income countries and a decrease in unemployment rates in high-income countries When the current situation of the Turkish textile industry is evaluated, it is seen that the digital transformation process has not been fully adapted yet. The Turkish textile industry, which is a labor-intensive and low-technology sector, is still considered to be a sector that creates high employment for our country.