Türk ceza adalet sisteminde denetimli serbestlik
Probation in the Turkish criminal justice system
  1. Tez No: 672391
  2. Yazar: ÇAĞRI SEVİNÇLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezde kökeni yüzyıllar öncesine dayanan, birçok farklı isimle uygulama imkânı bulmuş, suçluların ıslah edilerek tekrardan modern dünyanın bir bireyi olmalarının yolunu açan denetimli serbestlik kurumu ele alınmıştır. Denetimli serbestlik kurumu önceleri kişi hakkında verilmiş olan bir hapis cezasının ertelenmesi şeklinde uygulamada olmuş ancak zamanla bu yöntem, suçlunun ıslah programlarına katılması, topluma adapte edilmesi, görevli kişiler gözetiminde hareketlerinin incelenmesi halini almıştır. Denetimli serbestliğin bu yönde evrilmesi bir yandan cezaevlerindeki doluluk oranlarında azalma sağlarken, öte yandan suçluların iyi hallerini ortaya koymaksızın ve ıslah olmadan ceza infaz kurumlarından çıkmalarına, bir nevi bu kurumun tabiri caizse af şeklinde algılanmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the probation institution, whose origins date back to centuries, had the opportunity to apply with many different names, and the way that criminals are reformed to become an individual of the modern world is discussed. The probation institution was in practice in the form of postponing a prison sentence that was previously imposed on the person, but in time this method became a participant of the offender in the correctional programs, adapting to the society and examining the movements under the supervision of the persons in charge. Evolution of probation has led to a decrease in the occupancy rates in prisons on the one hand, and caused the criminals to leave the penitentiary institutions without revealing their good condition on the other hand and without correction, in other words, this institution has been perceived as amnesty.