KOBİ'lerde risk yönetiminin incelenmesi: Sigortacıların algısını ölçmeye yönelik bir röportaj uygulaması
Investigation of risk management in SMEs: An interview application to measure the perception of insurers
  1. Tez No: 672418
  2. Yazar: BİLGE ÇINAR USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA ÖZYÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Türkiye'de KOBİ'lerin ekonomi için önemi çok büyüktür. Küçük ve orta ölçekli işletmeler toplam işletme sayısının çok büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Sigorta ve risk bilinci ise hala küçük orta büyüklükteki işletmeler arasında gelişmekte olan bir kavramdır. Bu çalışmada risk transfer aracı olarak kullanılan sigortanın sektör çalışanları ile küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin risk algıları ve sigorta bilinçleri hakkında röportaj yapılmıştır. Türkiye'deki 30 sigorta şirketinden yangın ve sorumluluk ağırlıklı branşlardan çeşitli mevkilerde kişilerle görüşülmüştür ve bu kişilere 6 adet ucu açık soru sorulmuştur. Bu soruların kapsamı KOBİ'lerin sigorta ve risk yönetimine yaklaşımları, sigorta satın alırken ilk sırada tuttukları öncelikler, prim ve fayda dengesine yaklaşımları ile sigorta satın alımlarına reklamların nasıl etki ettiğidir. Sonrasında verilen yanıtlar Maxqda Pro programı ile analiz edilerek 4 ana tema belirlenmiş ve bu temalar ile sigorta şirketleri çalışanlarının KOBİ'lerin sigorta ve risk yönetimine yaklaşımları hakkındaki algıları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SMEs in Turkey have a very big role for the economy. Small and medium sized enterprises constitute a very large part of the total number of businesses. Insurance and risk awareness is still a developing concept among small to medium-sized businesses. In this study, the sector employees of the insurance, which is used as a risk transfer tool, were interviewed about the risk perceptions and insurance awareness of small and medium-sized enterprises. 30 companies from the fire and liability insurance in Turkey was discussed with people in various positions mainly from the field and 6 persons were asked open-end questions. The scope of these questions is SMEs' approach to insurance and risk management, priorities they hold first when purchasing insurance, their approach to premium and benefit balance, and how advertisements affect insurance purchases. The responses given afterwards were analyzed with the Maxqda Pro program and 4 main themes were determined and the perceptions of insurance company employees about SMEs' approaches to insurance and risk management were analyzed with these themes.