The role of foreign aid on economic growth in Somalia
Somali'de ekonomik büyümede dış yardımın rolü
  1. Tez No: 672417
  2. Yazar: ABDILADIF SULEIMAN MOHAMED
  3. Danışmanlar: Dr. CİHAT KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gelişmekte olan ekonomilerin küresel ekonomiye entegrasyonu iktisadi ilkelerindeki iyileşmelere ilaveten ticaret ve yatırım engellerinin azalmasıyla 1990'larda önemli derecede artmıştır. Yabancı yardımların Somali gibi fakir bir ülkeyi sadece yerel yatırımın artırılması ile değil aynı zamanda istihdam, teknoloji transferi, yerel rekabet ve diğer pozitif dışsallıklarla da desteklemesi beklenir. Bu tez Somali özelinde uluslararası yardım-kalkınma teorisine odaklanır. Bu analizde kullanılan veriler 1985 ve 2018 yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Dış yardımlara ilaveten, diğer üç değişken doğrudan yabancı yatırım, ihracat ve ithalat, ülkenin reel GSYİH'sine regresyonu içermektedir. Araştırma, Sıradan En Küçük Kareler Yöntemini, Johansen Eşbütünleşme Testi ve Vektör Otoregresyon (VAR) analizleri kullanarak yabancı yardımların Somali'nin ekonomik büyümesine etkisini analiz etmektedir. Bu çalışmanın sonucunda, Somali'nin ekonomik büyümesinde dış yardımların anlamlı bir olumlu etkisi olmadığı ortaya konulmuştur. Bu çalışma sonucunda Somalili politika yapıcılar ve uygulayıcılar için önemli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emerging economies' integration into the global economy increased significantly in the 1990's with improvements in their economic policies and a reduction in trade and investment barriers. Foreign aid is expected to support a poor country like Somalia not only by supplementation of domestic investment but also in terms of the development of jobs, technology transfer, enhanced domestic competitiveness and other positive externalities. This thesis focuses on the theory of international aid – development in the case of Somalia. The data used for this analysis ranged from 1985 to 2018. In addition to official development assistance, three other variables include, FDI, import, export, and regress to the country's real GDP. The research analyzed the role of foreign aid in Somalia's economic growth using Johansen Co -integration test. The results of this study showed that foreign aid has no positive effect on Somalia's economic growth. In the light of this study important policy recommendations are given for government policy decision-making and implementation in Somalia.