Sergey Prokofiev'in Op.16 2 Numaralı Piyano Konçertosu'nun formsal ve yapısal bakımdan incelenmesi
Formal and structural analysis on Sergei Prokofiev's Piano Concerto No.2 Op.16
- Tez No: 831267
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN AYBULUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Sergey Prokofiev'in yaşamı ve piyano konçertoları ile ilgili kısa bilgiler vermenin yanı sıra 16 opus numaralı 2. piyano konçertosunu inceler. Bu tezin yazılma maksadı, Prokofiev'in kendine has stiliyle klasik formlara olan bağlılığını betimlemek ve örneklendirmektir. Prokofiev'in müzikal yazısının çift taraflı olmasına karşın form kullanımı klasik stile çok sadıktır ve bu nedenle kolaylıkla anlaşılabilir bir hâldedir. Prokofiev'in öğrencilik yılları esnasındaki enerjik virtüözite ve coşkulu bir yaklaşım ile yazılmış olan bu eser, Prokofiev'in erken yapıtlarındaki stili özetlemektedir. Solist partisi zorluk açısından dönemin öne çıkan örnekleri arasındadır. Eserde kullanılmış olan materyaller her başarılı kompozisyonda yapıldığı gibi asgari seviyede tutulmuş olup, son derece idareli bir biçimde kullanılmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes Sergei Prokofiev's Piano Concerto No.2 Op.16 while providing short information regarding his life and his other piano concerti. The thesis was written on the grounds of exploring and exemplifying Prokofiev's unique style and his faithfulness to classical forms. In spite of his double-sided musical language, his use of form is very loyal to the classical style and thus very easily comprehensible. The concerto, which was written in Prokofiev's student years with an energic, virtuosic and enthusiastic approach, summarizes the style of his early works. The solo part regarding its difficulty appears as a notable example of its era. The materials used in this work were kept to a minimum as with every successful composition while being utilized with utmost thrift.