Başarısız devlet ve terörizm ilişkisi: Somali örneği
The relationship between failed state and terrorism: The example of Somalia
  1. Tez No: 672435
  2. Yazar: RANUNA İKLİME GÜN
  3. Danışmanlar: Dr. GÜNGÖR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Soğuk Savaş dönemi sonrasında uluslararası sistemin iki kutuplu yapıdan, çok kutuplu yapıya dönüşmesiyle beraber başarısız devlet kavramı gündemde daha çok yer bulmaya başlamıştır. Afrika Boynuzunun dikkat çeken ülkelerinden biri olan Somali, istikrarsız yıllarıyla başarısız devlete örnek teşkil etmiştir. Devletin başarısız olması akabinde ortaya çıkan güç boşluğunda, teröristlerin ve terör örgütlerinin devlet gibi davrandıkları tespit edilmiştir. Bu çalışmada, başarısız devlet ve terörizm arasındaki ilişki Somali üzerinden incelenmektedir. Ülkede terör örgütlerinin etkilerini anlamak için El Şebab örneklem olarak seçilmiştir. Soğuk Savaş'ın bitmesiyle iki kutuplu yapıdan çok kutuplu yapıya geçen uluslararası ilişkiler arenasında çok kutuplu dünyanın Somali devleti üzerindeki etkisini açıklamak için neorealizm kullanılmaktadır. Ülke içindeki kutuplaşma, kimlik inşasında biz ve onlar söylemiyle kurulduğu, terör örgütlerinin ve halkın kendilerine düşman yaratırken yine bu söylemi kullandıkları için sosyal inşacılıktan yararlanılmaktadır. Somali özelinde bitmeyen çatışmalara kapsamlı bir çözüm bulunamaması, dış faktörlerin etkilerini anlamak adına Barış Çalışmaları disiplininden yararlanılmaktadır. Çalışmanın yöntemi olarak nitel araştırma yöntemlerinden literatür taraması ve veri analizi yöntemi kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye'de yükseköğrenim gören Somalili on kadın ve erkek öğrenci; iki gruba ayrılarak odak grup görüşmelerinin gerçekleştirildi. İstanbul, Yozgat, Somali, İngiltere'de yaşayan 20 Somaliliyle Google form üzerinden anket yapıldı. Ayrıca, Global Terrorism, Fund for Peace Database, Uppsala Conflict Data Program veri tabanlarının kullanılmasıyla çalışmanın somut zemine oturtulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, Somali özelinde başarısız devlet ve terörizm arasındaki ilişkiyi açıklanıp Türkçe literatürdeki boşluğu doldurmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
After the Cold War period, the concept of the failed state became a current issue on the agenda with the transformation of the international system from bipolar to the multi-polar structure. Somalia, is a salient country in the Horn of Africa, has also set an example for these failed states with its instability. It is determined that terrorists and terrorist organizations drive great benefits from the state failure and its power vacuum as a result, they acted like a state. In this study, the relationship between the failed state and terrorism is examined within the context of the federation of Somalia. In this sense, al Shabaab terrorist organization is taken as a sample among all terrorist groups in order to understand the facilities of these illegal groups. Neorealism is used to explain the impact of the multipolar world over Somalia in the arena of international relations that has shifted from a bipolar to a multipolar structure after the end of the Cold War. Social Constructivism is used to clarify the discourse of us and them in the polarization process and identity construction within the country and also, terrorist organizations and the people use this discourse while creating enemies for themselves. To understand the effects of external factors, the Peace Studies discipline is used in order to find a comprehensive solution to the endless conflicts of Somalia. In methodology of the study, both qualitative and quantitative methods are used. As the qualitative research methods literature review and data analysis method are done. In addition, it is carried out focus group interviewed with 10 women and men who study in Turkey focus group interviewees based on concrete values. Moreover, Google survey was conducted with 20 Somalis living in İstanbul, Yozgat, Somalia, UK. To put the work on a concrete basis, it is benefited from several databases, such as Global Terrorism Database, Fund for Peace Database, Uppsala Conflict Data Program. The research gaps filled by this study in Turkish literature is the relationship between the failed state and terrorism.