Kivi tohumlarında farklı uygulamaların çıkış durumları ve çöğür gelişimiyle aşılama dönemlerinin aşı başarısına etkileri
  1. Tez No: 67251
  2. Yazar: NİDAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KAPLANKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
oz Bu çalışma MKÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1994-1996 yıllan arasında yapılmıştır. Çalışmada değişik uygulamaların ve ekim zamanlarının Hayward ve Bruno tohumlarının çimlenmesi üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla tohumların ilk çıkış süreleri, % 50 çıkış süreleri, maksimum çıkış süreleri, maksimum çıkış oranlan incelenmiştir. Ayrıca tohumlardan elde edilen çöğürlerin çap ve boy büyümeleri ölçülmüştür. Öte yandan farklı zamanlarda yapılan aşıların basan durundan belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre tohumların katlanması buzdolabında ve oda koşullarında muhafazaya göre araştırmada elde alman tüm özellikler bakımından daha olumlu sonuçlar vermiştir. Genel olarak; 10 Nisanda ekilen tohumlar 10 Martta ekilen tohumlara göre daha kısa sürede daha yüksek oranda çıkış göstermiştir. Sonbahar döneminde yapılan aşılar mart ayında yapılan aşılara göre daha yüksek aşı başarısı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Mustafa Kemal during 1994- 96. In this study, the effects of different treatments and sowing time on the germination of Hayward and Bruno seeds was investigated. With this aim, the first emergence time, the 50 % emergence time, maximum emergence time and the maximum emergence rate of seeds were investigated. Beside that, the diameters and height of seedlings which were obtained from the kiwirruit seeds were measured. On the other hand, the budding success rate which were budded on different dates were also determined. According to the results, the seeds stratified in the refrigerator for one month were better as regards to all characteristics considered, compared to the seeds stored under refrigerator and room conditions. In general, the seeds sowed on the 10th of april were emerged in shorter period and more emergence rate than the seeds sowed on the 10th of march. Success rate of budding was better in September than in march.