Marmara bölgesindeki lojistik köylerin SWOT-AHS bütünleşik analizi
İntegrated SWOT-AHS analysis of logistic villages in Marmara region
  1. Tez No: 672627
  2. Yazar: FARUK BİLEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SERAB ONURSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İlk olarak Amerika'da tasarlanmasıyla önce Avrupa'ya sonra dünyaya yayılan lojistik köyler günümüzde etki alanı ve verimlilik ölçütleriyle önemli bir noktada durmaktadır. Türkiye'de ilk lojistik köy 2007 yılında hizmete girmiştir. Günümüzde ise işletmeye açık olan lojistik köylerin sayısı 11 olarak görünmektedir. Günümüzde lojistik köyler, lojistik faaliyetlerin tek noktadan yönetilmesi ve planlamasında oluşan yapıyı sahiplenmektedir. Etkin olmakla beraberinde verimli bir faaliyet oluşturan lojistik köyler çevresel olumsuz etkilerinin en aza indirilmesini merkezine koyan işlevlere sahiptir. Covid-19 pandemisi sadece Türkiye'de değil dünyada ekonomik dengelerde iniş ve çıkışlar yaratmıştır. Pandemi döneminde lojistik köyler işleyişine devam etmektedir. Taşınan ürün çeşitliliğinde ise kısmı değişimlere yol açmıştır. Bu çalışma, Marmara Bölgesi'nde işletmeye açık Halkalı ve İzmit lojistik köylerinin pandemi dönemindeki durumunu SWOT-AHS bütünleşik analizi ile değerlendirmektedir. Söz konusu çalışmanın birinci bölümünde, lojistik ve lojistik yönetimi kavramları incelenmektedir. İkinci bölümde, Lojistik köy kavramı incelenmiş dünyada bulunan öne çıkan lojistik köylere ve Türkiye'deki lojistik köylerin tümüne yer verilmektedir. Türkiye'de bulunan lojistik köyler ise işletmeye açılan ve proje çalışmaları süren olarak iki grupta incelenmektedir. Üçüncü bölüm araştırmanın kavramsal çerçevesini oluşturmaktadır Dördüncü bölümde toplanan veriler ışığında lojistik köylerin durum analizi ile birlikte SWOT-AHS bütünleşik analizi yapılmaktadır. Sonuç ve öneriler bölümünde ise SWOT-AHS bütünleşik analizi ile elde edilen bulgular değerlendirilmektedir. Çalışmada, lojistik köylerin en önemli güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek, fırsat ve tehditleri ortaya çıkarmak, fırsatları değerlendirme ve tehditlere karşı önlemler alma hususunda ise diğer çalışmalara ışık tutmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Logistics villages developed first in America, then in Europe, and then spread all over the world today are at an important point with the criteria of dominance and efficiency. Turkey's first logistics village was opened in 2007. Currently, the number of logistics villages open to business are 11. Today, logistics villages have a structure consisting of a point in the management and planning of logistics activities. Logistics villages that create effective and efficient activities have central functions while minimizing their negative impact on the environment. The covid-19 pandemic has led to UPS and downs in the economic balance not only in Turkey, but also all over the world. Logistics villages continue to operate during the pandemic. In the variety of products carried, some led to changes. This study evaluates the situation of Halkalı and Izmit logistics villages that were open to trade during the pandemic in the Marmara region with an integrated SWOT-AHS analysis. The first part of this study examines the concepts of logistics and logistics management. The second part examines the concept of logistics villages and includes all the major logistics villages of the world and logistics villages of Turkey. Logistics villages in Turkey are examined in two groups open to operation and projects are continuing. Taking into account the data collected in the fourth section, integrated SWOT-AHS analysis is carried out at the same time as the analysis of the situation of logistics villages. In the results and Recommendations section, the numerical values obtained by integrated SWOT-AHS analysis are evaluated. Study: logistics highlights the strengths and weaknesses of villages and highlights how opportunities can be used and what to do in the event of a threat.