Testing the validity of factor investing strategies in Borsa Istanbul
Faktöre dayalı yatırım stratejilerinin Borsa İstanbul üzerinde geçerliliği
  1. Tez No: 672644
  2. Yazar: HAKAN NAZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı faktör yatırım stratejilerinin Borsa Istanbul üzerinde geçerli olup olmadığını araştırmaktır. Öncelikle Fama-French üç faktör modelinin esasları olan piyasa faktörü, değer faktörü ve büyüklük faktörü ele alınmıştır. Geleneksel çalışmaların aksine bu çalışmada finans dünyasına yeni kazandırılan momentum, büyüme, likidite ve karlılık faktörleri de test edilmiştir. Bu çalışmada faktörlere dayalı oluşturulan portföylerin performansları ile piyasa performansı karşılaştırılmış ve faktöre dayalı portföylerin piyasa getirisi üzerine yarattıkları ek getiri izlenmiştir. Finansal sektörlerde faaliyet gösteren şirketler çalışmada yer almamıştır. 2010 ve 2020 yılları arasındaki 10 yıllık süre zarfındaki veriler ile çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study tests the validity and availability of factor based investment strategies in Borsa Istanbul. In addition to the traditional factors, i.e. market factor, size factor and value factor explained in Fama-French three factor model, this study widens the scope of factor investing with momentum factor, growth factor, liquidity factor and profitability factor, which are commonly used in today's world. The study focuses on the excess return generation and tests if it is possible to generate sustainable excess return over market with a single factor based portfolio in Borsa Istanbul. In this study, only non-financial stocks are included in the research universe. The research horizon captures the ten year long period between 2010 and 2020.